Varadkar: „Stabilizuje się…”

Wicepremier w rządzie Micheála Martina Leo Varadkar uważa, że sytuacja w kraju pod względem ilości zakażeń koronawirusem, zaczęła się stabilizować.

Leo Varadkar wysnuł ten wniosek na podstawie ostatnich danych o ilości dziennych zakażeń, a jak dodaje, jest możliwe, że jesteśmy właśnie w szczycie zakażeń. Słowa wicepremiera skrytykowane zostały przez niektórych specjalistów i media, a te zauważają, że ostatni spadek ilości zakażeń, nie musi wcale odzwierciedlać przekroczenia szczytu fali, a może być spadkiem chwilowym.

Do twierdzenia, że szczyt zakażeń mamy za sobą, potrzeba przynajmniej kilkunastu dni z niższymi wskaźnikami, a nie dwudniowy spadek, mówią eksperci z zakresu zdrowia publicznego.

Jasne jest, że o zmianie kursu nie mówią władze medyczne kraju, co z kolei może prowadzić nas do wniosku, iż rząd, który w ostatnich dniach, doczekał się przecieków z ich niejawnych obrad i potencjalnych propozycji, próbuje teraz zminimalizować złe nastroje społeczne, więc oczyścić się z zarzutów o degradację społeczeństwa i próby niszczenia gospodarki.

Presja społeczna i polityczna, jaka wywierana była na gabinet w ostatnich dniach, może przyczynić się również do całkowitego porzucenia planów o podnoszeniu covidowych ograniczeń, a wprowadzaniu zakazów i obostrzeń niskiego formatu.

Istotne w tym jest, że widać też ruch po stronie rządowej, a ta przyspieszyła pewne prace, jak np. w zakresie wprowadzenia testów antygenowych, co może przyczynić się do wyłowienia ze społeczeństwa osób zakażonych SARS-CoV-2 i w konsekwencji zmniejszy się ilość transmisji. O ile tak się stanie, kraj uniknie podnoszenia poziomów ograniczeń, a puby i restauracje pozostaną otwarte, jak i nie będzie blokady na święta Bożego Narodzenia.

Jakby jednak na to nie patrzeć, niektóre media w kraju, prezentujące pogląd zbieżny do ogólnej covidowej linii wytyczonej przez rząd, wytykają wicepremierowi, iż nie rozumie chyba obecnej sytuacji i nie jest dostatecznie zaznajomiony z zagadnieniem oraz powracającą falą zakażeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zielona Wyspa pod ś
Parlament Europejski
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська