Varadkar rozpoczął walkę z Chinami

Wicepremier i minister przedsiębiorczości lobbował w Europie, by ta, zmieniła podejście do Chin, przede wszystkim w stosunku do firm z sektora technologii medycznych.

Leo Varadkar uważa, iż obecne działania chińskich producentów sprzętu medycznego, zagrażają irlandzkiej gałęzi tego sektora, a Unia Europejska, powinna zmienić całkowicie model zakupów hurtowych w zakresie medtech w Chinach.

W tej kwestii minister przedsiębiorczości rozmawiał już z unijnym komisarzem ds. handlu hurtowego, a także z holenderskimi i niemieckimi odpowiednikami, by zakończyć w całej UE, okres faworyzowania chińskich firm medycznych, zajmujących się technologią i produkcją sprzętu medycznego.

Wg Leo Varadkara, o ile nic w tej sprawie nie zostanie zrobione, zagrożenie dla irlandzkich miejsc pracy stanie się bardzo wysokie, a obecnie na Zielonej Wyspie, działa ponad 450 firm z branży medtech, które zatrudniają ok. 40 000 osób.

Ważna jest przede wszystkim ochrona unijnego rynku i miejsc pracy, miał argumentować wicepremier, a jednocześnie wskazywać na Chiny, iż poprzez prowadzoną przez siebie politykę, zdołały obniżyć znacznie ceny na stenty wieńcowe, a te potaniały w ostatnim okresie, o 90%. Tym samym ich produkcja w Irlandii, stała się nieopłacalna, więc w konsekwencji, może to prowadzić do redukcji zatrudnienia.

Co ważne, Irlandia jest głównym dostawcą stentów wieńcowych dla całego świata i 80% pochodzi z Republiki. To właśnie Leo Varadkar chciałby utrzymać w obecnej formie, czyli namawia Unię Europejską, by zmieniła swoje podejście do zamówień medtech z Chin.

Jak do tej pory, minister przedsiębiorczości, nie uzyskał żadnych konkretów, ale zgodę, by problemem zajęły się odpowiednie komórki w Unii Europejskiej, a po przeanalizowaniu problemu zasygnalizowanego przez Irlandię, unijni komisarze ds. handlu hurtowego i międzynarodowego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Od dzisiaj upały
Pilnie potrzebna jes
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian