Varadkar przesłuchany przez śledczych

W sprawie wycieku poufnych informacji, sprawa toczy się dalej i prowadzący dochodzenie wezwali na przesłuchanie Leo Varadkara, jako potencjalnego sprawcę.

Funkcjonariusze z National Bureau of Investigation zadali obecnemu wicepremierowi serię pytań, a wszystkie dotyczyły okresu, kiedy był szefem rządu i miał przekazać poufne dokumenty z toczących się negocjacji z lekarzami. Odbiorcą przekazanych dokumentów, co potwierdził Varadkar, był jego znajomy lekarz, co uznane zostało za naruszenie przepisów o tajności negocjacji i mówi się też o nieautoryzowanym dostępie do państwowych dokumentów o charakterze poufnym.

Wcześniej Leo Varadkar przyznał się, że taki przypadek miał miejsce, a i przeprosił za swoje zachowanie na forum irlandzkiego parlamentu.

Aktualnie śledztwo rozwija się w kierunku przekazania dokumentów, a detektywi próbują ustalić, czy fakt, mógł mieć wpływ na toczące się z lekarzami negocjacje i był złamaniem przepisów. Leo Varadkar, jak podaje Sunday Independent, przesłuchany został w tej sprawie 9 kwietnia, a podczas przesłuchania, miał odpowiadać na szczegółowo stawiane pytania. Przedmiotem badania stały się również telefony komórkowe Varadkara, które mogły być wykorzystywane do komunikowania się z jego znajomym lekarzem, jednak nie ujawniono szczegółów, czy w tych, jak i korespondencji e-mail, znaleziono jakieś ślady, a te mogą wskazywać na winę podejrzanego.

Śledztwo toczy się własnym torem, a nadzorowane jest przez najwyższe władze An Garda Síochána, we współpracy z Urzędem Prokuratora. O ile policja uprawdopodobni możliwość złamania przepisów przez Leo Varadkara, może to spowodować postawienie go w stan oskarżenia.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Urodziny prezydenta
Nie stać Cię na ho
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian