Varadkar przeniesiony w bezpieczne miejsce

Nie kończą się kłopoty, jakie dotykają wicepremiera Leo Varadkara, któremu Specjalna Jednostka Detektywistyczna, zaleciała kilka dni temu przeniesienie w bezpieczne miejsce.

Wcześniej zarówno w Irlandii Północnej, ale i w Republice, pojawiały się groźby wobec wysokiego członka rządu, któremu grożono śmiercią, a irlandzka policja uznała, że informacje są na tyle wiarygodne, iż należy wicepremierowi przyznać 24-godzinną uzbrojoną ochronę. Ostatnie tygodnie, nie przyniosły wyciszenia nastrojów, a informacje napływały nadal, z czego część, uznano za bardzo wiarygodne i zalecono przeniesienie w bezpieczne miejsce.

Do tej pory wicepremier Leo Varadkar i jego partner Matt Barrett mieszkali w swoim domu w Castleknock, jednak uznano, iż okolica, jest trudna do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i nalegano, aby Varadkar i Barrett, rozważyli czasowe przeniesienie w inne miejsce. Leo Varadkar miał zwlekać z tą decyzją, jednak ostatnie informacje operacyjne, do jakich dotarli członkowie Specjalnej Jednostki Detektywistycznej, sugerowały, iż poziom zagrożenia nie został obniżony, a jest wręcz przeciwnie, czyli zagrożenie wzrosło.

W związku z tym przeprowadzono rozmowę na najwyższym szczeblu i na spotkaniu, w którym uczestniczył również premier Micheál Martin, podjęto decyzję, o przeprowadzce Leo Varadkara i Matta Barretta do bezpiecznego miejsca w stolicy.

Jak się obecnie mówi, „wiarygodne groźby śmierci”, są podstawą do takich działań i należy podnieść stopień ochrony, jaki przysługuje wyższym urzędnikom państwowym. Co ważne, oprócz uzbrojonego kierowcy, jaki obecnie wozi Varadkara w celach służbowych rządową limuzyną, dodano mu jeszcze jednego ochroniarza, chociaż nie wspomina się o innych dodatkowych środkach bezpieczeństwa. Z informacji wynika jednak, że wicepremier, jest znacznie lepiej chroniony od premiera, a poziom ochrony, zbliża się do tej, jaką dysponuje prezydent.

Te środki ostrożności, więc uzbrojona ochrona i kierowca z bronią, dotyczą wyłącznie Leo Varadkara, bo takiej nie otrzymał jego partner dr Matt Barrett, gdyż nie ma dowodów, aby wobec niego, wysuwano groźby śmierci.

Irlandzka policja groźby śmierci wobec Varadkara traktuje bardzo poważnie i och chwili, kiedy zaczęły się pojawiać, prowadzi czynności dochodzeniowe. An Garda Síochána, nie ujawnia też żadnych informacji związanych ze śledztwem, co akurat nie może dziwić, gdyż inne postępowanie, mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo wicepremiera.

Wyższy poziom ochrony dla Varadkara, przyznano bezterminowo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Tennis: Poland's Hub
Mieszkańcy Irlandii
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian