Varadkar próbuje załagodzić sytuację

W przyszłym roku albo wejdzie w życie nowy podatek od emisji CO2, albo istniejący zostanie podwyższony, ale w obu przypadkach zapłacimy więcej, co nie podoba się mieszkańcom wyspy.

Ostatnie badania opinii publicznej wykazały, że prawie 75% społeczeństwa przeciwna jest takiemu rozwiązaniu, więc do akcji wkracza premier, który dzisiaj w Nowym Jorku wystąpi na konferencji klimatycznej ONZ. Właśnie wtedy premier Leo Varadkar powie, że po pierwsze potrzebne są globalne działania w sprawie ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale zwróci się również bezpośrednio do mieszkańców Irlandii.

Premier Varadkar zapowie, że wszystkie pieniądze, jakie irlandzkie państwo uzyska z podatków klimatycznych i tzw. węglowych, przeznaczane będą na działania ochronne, czyli wykorzystane na zmniejszenie emisji CO2.

Do tej pory nie było aż tak jasnej deklaracji irlandzkiego rządu, a minister finansów twierdził, iż wyodrębnione z budżetu będą specjalne środki na walkę ze zmianami klimatycznymi. To jednak się zmieniło, bo deklaracja premiera wskazuje, jak służby fiskalne rozdysponują pieniądze z podatków klimatycznych.

Varadkar zobowiąże się także przed zgromadzeniem ONZ, do podjęcia dodatkowych środków ochronnych w kwestii klimatu na irlandzkiej wyspie i pełnego dostosowania kraju do wymogów obniżenia emisji gazów cieplarnianych, jakie wyznaczyła sobie Unia Europejska.

Bogdan Feręc

Źr: Biuro Prasowe Premiera

Podziel się:

Czarne punkty irland
Dziwny apel Iarnród
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn