Varadkar ostrzega: „Wracasz do pracy albo tracisz zasiłek”

Premier Leo Varadkar powiedział, iż zdaje sobie sprawę, że część osób, które obecnie otrzymują zasiłek pandemiczny, zyskała.

Zysk jest jednak pozorny, ponieważ za chwilę, kiedy znoszone będą kolejne obostrzenia, gospodarka zacznie być uruchamiana, więc otwierane będą firmy, a ludzie powracać mają do pracy. Rząd obawia się jednak, że część z obecnych bezrobotnych niechętnie zechce to zrobić, czyli pojawić się na poprzednim stanowisku pracy i wrócić do wynagrodzeń, gdyż po kilku tygodniach na zasiłku w wysokości 350 € i spokojnym życiu w domowym zaciszu, za tę samą kwotę, świadczyć trzeba będzie usługę pracy.

Naprzeciw tym właśnie osobom wychodzi rząd Republiki Irlandii, który poinformował, że nie będzie możliwości naciągania prawa, ponieważ np. odmowa powrotu do pracy, wiązać się ma z odebraniem zasiłku.

Jak zapowiedział premier Varadkar, służby socjalne, analizować będą każdy taki przypadek i skontrolują, czy rzeczywiście, nie ma możliwości powrotu do pracy, czyli stanowisko zostało zlikwidowane ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Tylko w takim przypadku możliwe będzie kontynuowanie pomocy socjalnej, chociaż już w obniżonej stawce, bo z całą pewnością możemy powiedzieć, iż 350 €, nie będzie wkrótce funkcjonować.

Zastosowanie tej zasady będzie miało odniesienie do osób, które uchylać będą się od podjęcia zatrudnienia albo podejmą próby przedłużenia okresu przebywania na zasiłku pandemicznym, dodał premier, wzmacniając wcześniejszą wypowiedź ministra finansów Paschala Donohoe, a ten zapowiedział, że zasiłki pandemiczne wkrótce wejdą w fazę ich znoszenia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Poradnik kierowcy: J
A caring society is
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish