Varadkar oddał pole Sunakowi – uznał „przywódczą rolę” Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i taoiseach Leo Varadkar przeprowadzili pierwszą dwustronną rozmowę telefoniczną, a omówili szereg tematów związanych z oboma państwami, ale dotyczących też sytuacji międzynarodowej.

W kontekście rozmowy pojawił się temat, który budzi żywe zainteresowanie rządów w Londynie oraz Dublinie, a chodziło o przywrócenie władzy wykonawczej w Irlandii Północnej, ale i znalazł się tam temat stosunków irlandzko-brytyjskich. Jak poinformował rzecznik Leo Varadkara, panowie zgodzili się, iż bardzo ważną kwestią jest, aby stale angażować się w rozwiązanie kwestii Protokołu Irlandzkiego i prowadzić negocjacje z Unią Europejską.

To oczywiście bardzo dobry sygnał ze strony brytyjskiej, co z zadowoleniem przyjął Dublin, a może wskazywać, że nowe ustalenia są możliwe i w niedługim czasie znikną przeszkody, jakie pojawiły się w zakresie współpracy międzynarodowej na linii Wielka Brytania – Unia Europejska – Irlandia Północna. Ważne jest to też dla Republiki Irlandii, gdyż zapewni utrzymanie otwartej granicy na wyspie, a jednocześnie będzie zachowaniem ustaleń Porozumienia Wielkopiątkowego oraz pomoże w ochronie integralności rynku wewnętrznego UE.  

Leo Varadkar miał natomiast wyrazić swój niepokój w kwestii brytyjskiego ustawodawstwa, a to wprowadzić ma elektroniczną autoryzację podróży osób z krajów trzecich, chcących przemieszczać się między Republiką a Irlandią Północną.

Podczas rozmowy podkreślono, iż dobrze wygląda współpraca Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i USA w kontekście wojny na Ukrainie. Leo Varadkar stwierdził, że w tym zakresie, „uznaję przywódczą rolę” Wielkiej Brytanii i nie będzie sprzeciwiał się podejmowanym decyzjom. Varadkar miał też powiedzieć, iż poprzez swoją neutralność, Irlandia nie może zbyt intensywnie angażować się w wojnę na Ukrainie, ale może świadczyć pomoc humanitarną.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Miryam León on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy ten rok będzie
Ryanair zwiększa il
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>