Varadkar – niekwestionowanym królem sondażu

Ważą się losy koalicji, ważą się losy liderów partyjnych, bo w zależności od wyniku wewnętrznego głosowania, liderzy pozostaną lub nie na swoich stanowiskach.

Obecnie największy problem widać w Partii Zielonych, która jest niezdecydowana i wynik głosowania w sprawie przyjęcia umowy koalicyjnej jest najmniej pewny. Oznacza to, że brak zgody na zawiązanie współpracy parlamentarno-rządowej może być przyczynkiem do rozpisania nowych wyborów, ale i zmian na stanowiskach liderów.

Ciekawa sytuacja wytworzyła się z obecnym jeszcze premierem Leo Varadkarem, który jest najbardziej lubianym politykiem w kraju, a zdeklasował innych przywódców partyjnych i jego popularność może przytłaczać. Nie zmienia to jednak faktu, iż w przyszłej formacji rządowej zostanie zdegradowany do roli wicepremiera, a zastąpi go niepopularny sondażowo Micheál Martin. Ten właśnie polityk będzie miał najwięcej chyba kłopotów z utrzymaniem stanowiska, bo jako lider, ciągnie Fianna Fáil w dół. Sam wynik Martina nie jest tutaj ważny, bo średni, ale na uwagę zasługuje ocena Leo Varadkara, gdyż takiego poparcia, nie miał do tej pory żaden współczesny szef ugrupowania.

Przechodząc do oceny Leo Varadkara, powiedzieć należy, że opłaciło się premierowi rozwinięcie jego sztabu PR i to teraz procentuje, a jednocześnie potwierdza się opinia, iż jest on nader sprawny w zakresie prowadzenia polityki na polu krajowym i międzynarodowym, przynajmniej w wymiarze wizerunkowym. O ile premiera Varadkara może oceniać źle pod względem sytuacji ogólnej, można też mieć do niego wiele zarzutów w sferze zarządzania budownictwem i sposobie naprawy służby zdrowia, to większość ocenia go dobrze przez pryzmat radzenia sobie z koronawirusem, a i dobrze zarządzanymi kwestiami brexitowymi. W ocenie wyborców premier wypada wręcz doskonale i z całą pewnością nie powinien obawiać się zdetronizowania wewnątrz swojej partii, bo ta zyskała od wyborów 16%.

Wynik Fine Gael w lutowych wyborach zatrzymał się na poziomie 21%, więc zysk w postaci 16% i to w czasach pandemii, można uznać za wyraźny znak, iż to Fine Gael i sam Leo Varadkar, poradzili sobie z koronawirusem doskonale. Przechodząc do ocen szefa ugrupowania i premiera, ze świecą należy teraz szukać w przeszłości takiego wyniku, który jest po prostu rekordowy. Ustępujący premier Leo Varadkar, co nie zdarza się często, cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród społeczeństwa i zebrał w ankiecie przeprowadzonej przez MRBI Ipsos dla Irish Times 75% poparcia społecznego.

Co ciekawe, takiego wyniku nie osiągnęli Micheál Martin z Fianna Fáil oraz Eamon Ryana z Green Party i to razem wzięci, co z kolei pokazuje, kto powinien prowadzić kolejny gabinet.

Bogdan Feręc

Źr: MRBI Ipsos/Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish