Varadkar: „Nie ma gwarancji otwarcia pubów”

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, iż nikt w kraju nie może zagwarantować, że puby, otwarte zostaną w proponowanym terminie, czyli 10 sierpnia.

Wg Varadkara, który na niewiele ponad tydzień wypowiedział się w tej sprawie, nie jest obecnie możliwe do stwierdzenia, iż puby, które nie serwują jedzenia, będą mogły być ponownie otwarte i to pomimo postępów w dziedzinie zwalczania zakażeń koronawirusem. Leo Varadkar podkreślił, że nie jest intencją rządu, by blokować otwarcie pubów, jednak taki krok, może być konieczny, by powstrzymać kolejną falę zachorowań.

Wypowiedź wiceministra sprowokowana została pytaniami poselskimi, a podstawą stała się odmowa ujawnienia przez władze medyczne informacji, o ilości zakażeń, do których doszło w pubach.

HSE w swoich tajemnicach poszło nawet o krok dalej, bo odmówiono także podania posłom informacji, czy aplikacja przeznaczona do śledzenia kontaktów, przyczyniła się do stwierdzenia bliskich kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, więc czy jest odpowiednim narzędziem do walki z koronawirusem.

Tuż po wypowiedzi wicepremiera Varadkara, odezwało się lobby reprezentujące właścicieli pubów, wzywając gabinet, by ten, wydał jasne wytyczne, które pozwolą na ponowne otwarcie pubów. Stowarzyszenie żąda też, aby puby otrzymały zezwolenie na ich uruchomienie, co pozwoli wielu z nich przetrwać. W innym przypadku można spodziewać się fali upadłości w tym sektorze.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Czy w Irlandii powra
Kontrole na lotniska
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish