Varadkar nazywa Sinn Féin populistami

Walka polityczna zaczęła się w Irlandii zaostrzać i politycy zantagonizowani z Sinn Féin, zaczynają wyciągać coraz cięższe argumenty, by zdyskredytować ugrupowanie Mary Lou McDonald.

Wydaje się jednak, że takie działanie, nie przyniesie zbyt wielu korzyści ugrupowaniu Fine Gael i Fianna Fáil, gdyż irlandzkie społeczeństwo, nadal chętnie pozbyłoby się z budynków rządowych hegemonów. Nie zmienia to jednak retoryki, jaką zaczęły stosować w wypowiedziach partie koalicyjne, a najbardziej aktywni na tym polu są liderzy partii.

W jednej z ostatnich wypowiedzi lider Fine Gael Leo Varadkar powiedział, że Sinn Féin „jest partią populistyczną, ale nigdy pryncypialną”.

Varadkar zaznaczył, że Sinn Féin, próbuje manipulować historią i przypisuje sobie zasługi, które nie były działem tego ugrupowania, wicepremier podkreślił, iż tworzy się w ten sposób inny, fałszywy obraz partii, więc „przepisuje historię”. Leo Varadkar mówił tu o traktacie anglo-irlandzkim z 7 stycznia 1922 roku, które w większości poparte zostało przez ówczesnych członków Sinn Féin, czyli zgodzili się na porozumienie z Londynem, które było rozwiązaniem kompromisowym, chociaż nie do końca zgodnym z oczekiwaniami Irlandii.  

Leo Varadkar uznał, że o ile miało to miejsce w przeszłości, to i w latach nadchodzących, może dojść do takiego wydarzenia, czyli Sinn Féin może działać poniekąd na niekorzyść kraju, wynika z wypowiedzi lidera Fine Gael. Wicepremier dodał, że największa partia opozycyjna, fabrykuje swój mit istnienia, ale staje to w sprzeczności z faktami historycznymi.

Leo Varadkar w ciepłych słowach wypowiadał się o przedstawicielach irlandzkiego narodu, którzy w głosowaniu opowiedzieli się za lub przeciw traktatowi, bo samo głosowanie z 7 stycznia 1922 roku, utorowało drogę do pełnej demokratyzacji Irlandii i niezależności narodowej.

Więcej o samym traktacie można przeczytać TUTAJ>>>

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zyskała 21
Kosztowana hotelowa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська