Varadkar mówi o gigantycznych pożyczkach. Bez tego Irlandia upadnie

Premier Leo Varadkar powiedział podczas omawiania kwestii związanych z tworzeniem się przyszłego rządu, iż kolejny gabinet działać będzie w bardzo trudnych warunkach finansowych.

Sprawy te zdominowały obecnie rozmowy koalicyjne, więc Fianna Fáil, Fine Gael i Partia Zielonych skupia się na tych zagadnieniach, nie zaś na innych, które były ważne dla przyszłych koalicjantów. W rozmowach istotnym tematem jest obecnie gospodarka, podźwignięcie jej z kolan, ale zaczęły pojawiać się też liczby, a te nie są w żadnym stopniu dobrym prognostykiem na kolejne lata.

Wg Leo Varadkara, kolejny gabinet stanie w obliczu 30 miliardowego deficytu, więc o tyle więcej zostanie wydane do końca tego roku, by wesprzeć firmy i mieszkańców wyspy.

Z dodatkowym balastem wydatkowym, budżet kraju z całą pewnością sobie nie poradzi, co oznacza, zaciągnie pożyczek, które kiedyś trzeba będzie oddać, czyli już teraz można z dużym przekonaniem powiedzieć, iż mamy powrót do okresu oszczędności. To z kolei wskazuje, że wcześniejsze projekty, jakie miały być realizowane w tym roku, spadną z planu, a rząd skupi się na gospodarce, i odbudowie miejsc pracy.

Co podkreślił ustępujący premier, Irlandii uda się wynegocjować bardzo dobre warunki spłat kredytów, a to za sprawą doskonałej kondycji finansowej przed wybuchem pandemii koroanwirusa, a i wcześniejszym spłatom kredytów, jakie zaciągnięte zostały w okresie poprzedniego kryzysu finansowego. Varadkar jest przekonany, że Irlandia może liczyć na pożyczki bezterminowe, więc ich spłata rozpocznie się w dogodnym dla kraju momencie.

To wręcz doskonała informacja, ponieważ daje wyspie możliwość spokojnego działania przez kilka lat, czyli pieniądze, które powinny być przeznaczone na spłatę zadłużenia, nadal pozostawać będą na wyspie i stymulować jej rozwój.

Na koniec trochę political-fiction, czyli możliwy scenariusz wydarzeń, a ten oznacza, że Micheál Martin zostaje premierem w najgorszym dla Irlandii czasie, a kiedy za dwa lata sytuacja zaczyna się stabilizować, jego miejsce zajmuje Varadkar i jako ojciec narodu wyprowadza kraj z kryzysu, zaczyna spłacać pożyczki i jawi się jako wyzwoliciel z biedy i niedostatku. Co ciekawe, jest to niezwykle prawdopodobne, chociaż nikt z polityków Fine Gael tego nie powie. Ku tym rozważaniom jest też powód, bo zniknęły z życia politycznego sugestie, by Varadkar kontynuował „premierowanie”, a dopiero w drugiej części kadencji, zastąpił go taoiseach Martin.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Władze są przekona
Kraj bez przeglądó
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish