Varadkar jedzie do Wielkiej Brytanii

Dzisiaj do Anglii udaje się premier Leo Varadkar, który spotka się z szefem tamtejszego gabinetu Borisem Johnsonem i na prywatnym obiedzie, spróbują przełamać impas negocjacyjny w kwestii Brexitu.


Zarówno Varadkarowi, jak i Johnsonowi, towarzyszyć będą zespoły specjalistów z różnych dziedzin współpracy międzynarodowej i gospodarczej, a dyskusje mają być bardzo szczegółowe, o czym poinformowało Biuro Prasowe na Downing Street.

Spotkanie było zapowiadane już w ubiegłym tygodniu, jednak wtedy pojawiały się różne terminy wizyty Varadkara w Wielkiej Brytanii, a ustalano miejsce rozmów, ponieważ strona brytyjska chciała, by premierzy rozmawiali na gruncie neutralnym.

Rozmowy obu premierów skoncentrują się również na informacji, jaka wypłynęła z biura głównego negocjatora UE ds. Brexitu i Barnier powiedział, iż nie widać obecnie możliwości porozumienia z Wielka Brytanią.

Przez ostatnich kilkanaście dni brytyjska prasa karmiła nas informacjami, że spotkanie Johnsona i Varadkara powinno odbyć się bardzo szybko i uważała je za rozmowy ostatniej szansy, a jednocześnie wskazówkę do działania dla Unii Europejskiej. Porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, może utorować drogę do łagodnej formy Brexitu, mówiły też brytyjskie tytuły prasowe.

Nasze rodzime media są mniej optymistyczne w tej sprawie, bo mówią, że porozumienie, o ile jest możliwe, to odbędzie się ze stratą dla Republiki, a dla Irlandii ważne są przede wszystkim gwarancje gospodarcze i ochrona północnej granicy, co nawiasem mówiąc, stoi w wyraźnej opozycji do oczekiwań londyńskiego rządu.

Przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii premier Varadkar powiedział, iż jego gabinet chce przyjąć umowę o dobrosąsiedzkiej współpracy, a i będzie działał do ostatnich chwil, by umożliwić powstanie rozwiązania, które pozwoli na uniknięcie twardej formy Brexitu.

Do tej pory nie wiemy też, gdzie odbędzie się spotkanie, ponieważ strony ustaliły, że miejsce rozmów zostanie zachowane w tajemnicy, ale podejrzewa się, że będzie to w Liverpoolu. Jak głosi komunikat obu biur szefów gabinetów, prasa zostanie poinformowana o miejscu spotkania i konferencji prasowej po zakończeniu rozmów, „w odpowiednim czasie”. Sugeruje się też inne miejsce, a tym ma być Cheshire w północno-zachodniej Anglii.

Grupom roboczym w rozmowach asystować będą unijni urzędnicy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Gov.UK

Podziel się:

Praca w ubezpieczeni
CZY WIESZ, ŻE?
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn