Varadkar i Hogan najpotężniejszymi ludźmi w Europie

Magazyn społeczno-polityczny Politico.eu, sporządził listę najpotężniejszych ludzi, którzy trząść będą Europą w przyszłym roku, a na tej znalazło się dwóch dobrze znanych nam Irlandczyków.

Stawkę otwiera prezydent Francji Emmanuel Macron, a tuż za nim jest komisarz ds. konkurencji w UE Margrethe Vestager. Na miejscu czwartym umieszczono Vładimira Putina, który wyprzedza Borisa Johnsona i Angelę Merkel.

Ciekawostka są miejsca ósme i dziesiąte, bo te zajęli Irlandczycy, czyli w kolejności Leo Varadkar i Phil Hogan – komisarz ds. handlu UE. Premier Irlandii Leo Varadkar znalazł się na liście, ponieważ doskonale oceniono go w rozmowach brexitowych, a i uważa się, że w przyszłym roku będzie miał duży wpływ na stosunki pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

Dużo mówi się już teraz na brukselskich korytarzach, iż a pięć lat, czyli po upływie rozpoczętej właśnie kadencji władz Unii Europejskiej, Leo Varadkar ma duże szanse na objęcie bardzo wysokiego stanowiska unijnego, ale to w przypadku, kiedy utrzyma władzę w swoim kraju, więc Fine Gael nadal będzie partią rządzącą, a on jej szefem.

Ciekawostką z lat poprzednich listy najbardziej wpływowych ludzi w Europie może być dwoje Irlandczyków, bo i Mary Lou McDonald otrzymała w ubiegłym roku nominację, a spodziewano się, iż to ona, po przejęciu władzy w Sinn Féin, doprowadzi do ugody w Irlandii Północnej i co się z tym wiąże, powstanie tam rząd. To jednak się nie udało, Mary Lou McDonald pozostała wyłącznie z nominacją, a na listę nie weszła.

Na koniec nieco kontrowersyjna postać irlandzkiej polityki, czyli minister zdrowia Simon Harris, który także miał nominację do listy wpływowych ludzi w Europie, a było to w 2017 roku. Na listę nie wszedł, bo i po co, skoro nie umie wpłynąć na przeludnienie w szpitalach i jeszcze kilka kwestii związanych ze służbą zdrowia w Irlandii.

Na liście składającej się z 28 nazwisk, nie ma w tym roku żadnego Polaka, a pełne zestawienie nazwisk znajduje się TUTAJ>>>

Bogdan Feręc

Źr: Politico.eu

Zdj: Twitter-Leo Varadkar

Polska-IE
DUBLINczycy w akcji
GALWAY BUSINESS LEAD
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish