Varadkar chce postawić zakład, że siłownie zostaną otwarte w lipcu. Puby i restauracje też

Na dzisiejszym przedpołudniowym posiedzeniu Komisji ds. Przedsiębiorczości Leo Varadkar powiedział, że możliwe jest wcześniejsze otwarcie pubów i restauracji, ale będą musiały zostać spełnione podstawowe warunki.

Wg Leo Varadkara posiłki w pomieszczeniach zamkniętych, mogą wrócić już w „początkach lipca”, a wtedy możliwe jest, że udostępnione zostaną również wnętrza pubów. Wcześniej, więc 7 czerwca, puby i restauracje będą mogły przyjmować gości, ale wyłącznie na wolnym powietrzu. Tu jednak pojawia się kilka zasad, o których powiedział wicepremier i minister przedsiębiorczości, a ich złamanie, może prowadzić do wydania nakazu zamknięcia lokalu.

Leo Varadkar stwierdził, że stoły, będą musiały zostać ustawione w taki sposób, aby odległość między gośćmi zasiadających przy dwóch stolikach, wynosiła przynajmniej jeden metr. Przy stole, nie będzie mogło zasiadać więcej niż sześć osób, ale nie zapadła jeszcze decyzja, czy zostaną wprowadzone ograniczenia czasowe przebywania w restauracji lub pubie. Varadkar dodał jednak, że rząd nie ma obecnie takiego pomysłu, więc limit czasowy, raczej nie będzie obowiązywał. Zmieniła się też ubiegłotygodniowa sugestia, iż w ogródku restauracji lub pubu, nie będzie mogło przebywać więcej niż 15 osób, gdyż uzależnione będzie to od ilości miejsc, jakimi dysponować będą lokale, ale przy zachowaniu nakreślonych wcześniej zasad.

Rząd możliwością otwarcia wnętrz restauracji oraz pubów zajmie się po połowie czerwca, powiedział wicepremier Varadkar, który stwierdził, że wszystko uzależnione będzie od czterech czynników. Aby tak się stało: ilość przypadków zakażeń i współczynnik „R” muszą być na niskim poziomie, hospitalizacje z powodu Covid-19 muszą pozostać na niskim poziomie, program szczepień przebiegać sprawnie i nie mogą na wyspie pojawiać się kolejne warianty koronawirusa. O ile te warunki zostaną spełnione, to gabinet przychyli się do apeli organizacji, stowarzyszeń oraz społeczeństwa i zezwoli na podawanie posiłków wewnątrz restauracji, oraz spędzanie czasu w pomieszczeniach pubów.

An Tànaiste powiedział również, że w czerwcu powróci sport na świeżym powietrzu dla wszystkich, a w pomieszczeniach zamkniętych, powinien wrócić w lipcu.

Leo Varadkar:

– Na tym etapie odważyłbym się nawet postawić na to pieniądze.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Tóibín wzywa Dáil
Tego, mieszkańcy wy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian