Varadkar chce iść w minimalizm budowlany

Wicepremier Leo Varadkar uważa, że w kraju, mamy zbyt dużo domów z trzema sypialniami, a nie ma lokali mniejszych, więc np. z jedną sypialnią.

Takie lokale mieszalne są potrzebne przede wszystkim ludziom młodym i samotnym, dodaje szef Fine Gael, ale będą też przystępne cenowo, dla dużej części kupujących i wynajmujących. Problem mieszkaniowy widoczny jest w Irlandii, mówił w dalszej części swojej wypowiedzi wicepremier i kraj boryka się w tym zakresie z wieloma zawiłościami rynku, ale rozpoczęła się już naprawa całej struktury budownictwa mieszkaniowego, co przyniesie zmniejszenie presji na rynku mieszkaniowym.

Wg Leo Varadkara, powinno się również postawić na budowanie mniejszych jednostek mieszkalnych, więc domów z dwoma lub jedną sypialnią, gdyż wiele osób, takich właśnie poszukuje. Obserwowana jest natomiast nadwyżka mieszkań z trzema sypialniami, a są one wtedy na tyle drogie, że część osób, nie może pozwolić sobie na ich zakup lub wynajęcie.

Co ciekawe, Varadkar musiał zmagać się też z pytaniami posłów, którzy na podstawie ostatnich danych, a te mówią, że tylko 25% kupujących swój pierwszy dom, ma poniżej 30 lat, co podkreśliła posłanka Socjaldemokracji Holly Cairns i stwierdziła, że „to nie jest kraj dla młodych ludzi”. Leo Varadkar uznał wtedy, że to nadinterpretacja, a jednocześnie podkreślił, że czynione są kroki, by sytuację zmienić.

*

Mówiąc całkiem poważnie, to Fine Gael, nigdy nie miało dobrego pomysłu na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, a obecna propozycja Varadkara, jest przecież powieleniem rozwiązań proponowanych przez bliskiego kolegę ówczesnego premiera, a tym był Leo Varadkar. W poprzedniej kadencji, kiedy minister budownictwa był Eoghan Murphy, to on wymyślił, pójście w minimalizm budowlany, więc stawianie bloków sypialnianych ze wspólną kuchnią i przestrzenią wypoczynkową dla wszystkich lokatorów piętra. Propozycja Leo Varadkara jest przecież żywcem wyjęta z pomysłu Murphy’ego, chociaż rozwiązaniem nieco bardziej ludzkim, bo z kuchnią i salonem w mieszkaniu. Kierunek jest jednak ten sam, czyli chodzi o wtłoczenie na niewielką powierzchnię ludzi, którzy z tej, nie będą mogli się wyrwać, bo ceny domów i mieszkań w kraju, a także ich niewielka dostępność, są kluczowym elementem dla rozwiązania kryzysu mieszkaniowego, nie zaś powierzchnia domostwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii wzrosną
Firmy mogą okazać
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська