Varadkar broni decyzji o wstrzymywaniu zasiłków

Departament Ochrony Socjalnej poinformował o wstrzymaniu ponad 100 zasiłków, a miało to związek z wyjazdem poza granice Republiki Irlandii.

W wymienionych przypadkach osoby pobierały świadczenie pandemiczne, a jak informowano od początku jego obowiązywania, płatność przyznawana jest osobom, które przebywają w Irlandii. 104 płatności, jakie otrzymywały osoby bezrobotne, dotyczyły Pandemic Unemployment Payment, natomiast 44 to zasiłki dla poszukujących pracy i inne.

Departament Ochrony Socjalnej w tym zakresie otrzymuje informacje od służb granicznych, które przekazują dane o pasażerach wylatujących z Irlandii, co pozwala na ustalenie, czy osoba pobierająca zasiłek, przebywa w kraju, czy może udała się w podróż. Urzędnicy powiedzieli również, iż zasiłki wstrzymywane są osobom, które powróciły z zagranicy, a przebywają na 14-dniowych kwarantannach, co też jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Ministerstwo Ochrony Socjalnej wyraziło pogląd, iż osoba, która zakwalifikowana została do któregoś z programów dopłat pandemicznych, ale nie tylko tych, narusza obowiązujące przepisy, więc nie może otrzymywać zasiłku, za okres pobytu poza Irlandią. Trochę problemów jest w zakresie osób wyjeżdżających za granicę, ale z przyczyn nagłych lub wyjątkowych, jednak tutaj Social Welfare po otrzymaniu informacji od beneficjanta, indywidualnie rozważa każdą sprawę.

Decyzji urzędników Departamentu Ochrony Socjalnej o zawieszaniu lub odbieraniu zasiłków w programie RTÉ bronił wicepremier Leo Varadkar, który powiedział, iż „aby kwalifikować się do wypłaty zasiłku pandemicznego, ale też dla poszukujących pracy, trzeba jej aktywnie szukać, ale i być stałym mieszkańcem Irlandii”. Varadkar podkreślił, iż na dwutygodniowy wypoczynek, może udać się osoba, która otrzymuje zasiłek dla poszukujących pracy, jednak uprzednio zobowiązana jest powiadomić o tym lokalne biuro Social Welfare, wtedy zapomoga nie będzie wstrzymana.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Jedna z najbardziej
Wielu najemców stra
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish