Varadkar będzie przesłuchany. To może być nawet nadużycie władzy

W kraju wybuchła niewielka jeszcze afera, a ta dotyczy obecnego wicepremiera Leo Varadkara, który udostępnić miał dokumenty niejawne.

Przeciek, bo tak obecnie mówi się o tej sprawie, miał być dziełem ówczesnego premiera Republiki Irlandii Leo Varadkara, który przekazał jakoby, poufne dokumenty stronie, która zaangażowana była w spór płacowy. W dokumencie, który nie był publikowany wcześniej, a dotyczył umów z różnymi organizacjami reprezentującymi lekarzy, miała znaleźć się atrakcyjniejsza propozycja dla rywali Irlandzkiej Organizacji Medycznej.

Sprawa ma swój początek w ubiegłym roku, kiedy gabinet Leo Varadkara negocjował umowy z lekarzami, ale część propozycji rządu, trafiła w ręce niektórych przedstawicieli medyków, znacznie wcześniej, niż otrzymały ją inne strony rozmów i korzystna miała być tylko dla jednego ze stowarzyszeń.

Odpowiedzi na wiele pytań domaga się ugrupowanie prowadzone przez Leo Varadkara, które zażądało, by ich szef, złożył szczegółowe wyjaśnienia, gdyż już z pierwszych doniesień wynika, że postępowanie byłego premiera, było niewłaściwe. Wewnętrzne żądanie to jedno i z tym Varadkar mógłby sobie poradzić, ale frontalny atak przypuściła opozycja, która chce, by Leo Varadkar, złożył wyjaśnienia przed wysoką izbą. Jakby tego było mało, to koalicjant, czyli tracąca członków Partia Zielonych, również wezwała lidera Fine Gael, by sprawę wyjaśnił na forum parlamentu.

W związku z tym zmieniono nieco porządek wtorkowych obrad Dáil i opozycja, zadawać będzie wicepremierowi Varadkarowi pytania, które mają doprowadzić do wyjaśnienia całej sprawy. Co może być interesujące, w ugrupowaniach stojących w kontrze do rządu i Fine Gael powstała już idea, że przesłuchanie przez niższą izbę parlamentu to jedno, a Varadkar, powinien stanąć przed którąś z komisji specjalnych Oireachtas.  

Wtorek będzie więc dniem politycznie bardzo ciekawym, a tuzy opozycji, już przygotowują się na rozprawę z Varadkarem. Krytycy obecnej władzy mówią, że Varadkar, pełniąc obowiązki szefa rządu, mógł dopuścić się nadużycia władzy, a wraz z nim, mógł to też zrobić ówczesny minister zdrowia Simon Harris.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Czy zniknie Local Pr
Tragiczne żniwo śm
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian