Valerie Jarrett na Impact’23: moje życie może być inspiracją dla kobiet na całym świecie

Valerie June Jarrett, dyrektor generalna Fundacji Obamy, była najdłużej urzędującym doradcą prezydenta Baracka Obamy, a zaufanie, jakim ją darzył, sprawiło, że media nazwały ją głównym wiceprezydentem Ameryki. Osiem lat spędzonych w Białym Domu to tylko wycinek z jej życia i jedna z niezliczonych funkcji pełnionych w sektorze publicznym i prywatnym. „Pragnęłam, żeby moja córka była ze mnie dumna” – mówiła Valerie Jarrett, top speaker Kongresu Impact’23.

Valerie Jarrett, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Stanforda oraz prawa na Uniwersytecie Michigan, pierwsze pięć lat życia spędziła w Iranie, gdzie jej ojciec, specjalista pediatrii i genetyki, prowadził szpital dziecięcy. Kiedy Valerie miała sześć lat, rodzina wróciła do Chicago, jednak dla Afroamerykanki dzieciństwo spędzone w środowisku, w którym kwestie rasowe nie miały żadnego znaczenia, wywarło wpływ na całe życie.

Po uzyskaniu tytułu doktora prawa Jarrett prowadziła prywatną praktykę adwokacką w Chicago, jednak porzuciła ją, by w 1987 r. rozpocząć pracę w strukturach władz miasta Chicago, w administracji dwóch kolejnych burmistrzów – Harolda Washingtona i Richarda M. Daleya.

„Praca w administracji Harolda Washingtona w wydziale ds. korporacji i rozwoju odmieniła moje życie. Jednak prawdziwym punktem zwrotnym była nominacja na stanowisko zastępcy szefa biura burmistrza Richarda Daleya, tam poznałam Michelle Obamę” – wspominała.

Jarrett zajmowała się między innymi poszukiwaniem talentów do pracy w Urzędzie Miasta Chicago. Zwróciła uwagę na młodą prawniczkę, absolwentkę prawa na Uniwersytecie Harvarda, którą zatrudniła w 1991 r. Michelle Robinson była wtedy zaręczona z Barackiem Obamą. Przyjaźń, która została wtedy nawiązana, zaowocowała dołączeniem przez Valerie Jarrett do zespołu doradców Baracka Obamy w 2008 r.

„Zawsze pragnęłam, żeby moja córka była ze mnie dumna. Myślę, że jako Afroamerykance udało mi się osiągnąć w życiu bardzo wiele i chciałabym, żeby to stanowiło inspirację dla kobiet i dziewcząt na całym świecie” – mówiła Valerie Jarrett.

W Białym Domu Valerie Jarrett nadzorowała Biuro Zaangażowania Publicznego i Spraw Międzyrządowych oraz przewodniczyła Radzie Białego Domu ds. Kobiet i Dziewcząt. Jednak, zanim dołączyła do administracji Białego Domu, ponownie trafiła do sektora prywatnego, pełniąc od 2005 r. funkcję dyrektora generalnego The Habitat Company w Chicago – spółki deweloperskiej, której misją było konstruowanie osiedli mieszkaniowych dla osób o mocno zróżnicowanych dochodach. Była też członkiem zarządu Chicago Stock Exchange, a także wiceprezesem rady nadzorczej Centrum Medycznego na Uniwersytecie w Chicago.

„Moje życie zawodowe to praca zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Poznałam ich dobre i złe strony, dzięki temu mogę teraz, w Fundacji Obamy, wykorzystać doświadczenie do pracy z młodymi ludźmi na kilku kontynentach” – podkreśliła.

Valerie Jarrett została dyrektorem wykonawczym Fundacji Obamy, której celem jest wychowanie następnej generacji światowych liderów. Fundacja działa w USA, Europie, Azji i Afryce.

„Pracujemy lokalnie, blisko ludzi, którzy podzielają nasze przekonania. Skupiamy się na tym, by wydobyć z nich talenty i umiejętności i zapewnić im jak najlepszą praktykę w przywództwie” – zaznaczyła.

Jarrett otrzymała liczne nagrody i tytuły honorowe. Znalazła się także na liście 100 najbardziej wpływowych osób opiniotwórczego magazynu Time. Uważa, że do osiągnięcia celów konieczna jest równowaga między pracą a życiem prywatnym, a także umiejętność niebrania wszystkiego na swoje barki.

„W życiu robiłam wiele rzeczy i wciąż zależy mi na różnych sprawach, ale to niekoniecznie oznacza, że powinnam im poświęcić cały swój czas. Częścią równowagi nie jest robienie wszystkiego samemu, ale stworzenie wokół siebie zespołu, któremu możesz zaufać i wiesz, że podziela twoje wartości, priorytety i etykę pracy” – stwierdziła Valerie Jarrett.

Kongres Impact’23, największe wydarzenie o tematyce ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, odbywał się w dniach 10-11 maja 2023 w Poznaniu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cukrzyca typu 1 jak
Powstaje nowy film o