Uzyskali to, co chcieli

Od miesięcy mówi się, że zagraniczne wakacje mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a rządowe ostrzeżenia nasilają się wraz ze zbliżającą się publikacją tzw. zielonej listy.

Dokument, który pojawić się ma już dzisiaj, a wskazywać będzie państwa, co do których nie będzie obowiązywać kwarantanna po powrocie, czyli pojawią się na liście kraje, które uznane zostaną za stosunkowo bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Wcześniejsza kampania, jaką wspólnie prowadziły irlandzki rząd oraz Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego przyniosła efekty i wiele osób zrezygnowało z planów wyjazdowych, na rzecz wakacji w kraju.

Z najnowszych badań wynika, że częściej na wyspie wybiera się wypoczynek krajowy, a najbardziej popularnym miejscem w Irlandii będzie półwysep Dingle w hrabstwie Kerry.

W badaniu aż ¾ respondentów odpowiedziało, że w ogóle nie rozważa w tym roku wyjazdu na zagraniczne wakacje, a 94%, raczej pozostanie w kraju i tu spędzi okres urlopowy.

Ankieta Ministerstwa Zdrowia sugeruje więc, iż rządowi udało się przekonać mieszkańców wyspy, że wakacyjne wyjazdy są niebezpieczne, przynajmniej teraz – kiedy sytuacja z koronawirusem, nie jest do końca jasna, a jego ogniska pojawiają się okresowo w różnych rejonach Europy i świata.

Sytuacja z całą pewnością ulegnie zmianie, kiedy naukowcom uda się wynaleźć szczepionkę lub lek na koronawirusa, a do tego może być całkiem blisko, bo sugerują to niektóre wypowiedzi. W jednym z ostatnich swoich wywiadów dla amerykańskiej telewizji prezydent Donald Trump wyraził ponowne przekonanie, że wirus SARS-CoV-2 „kiedyś zniknie” i może to być całkiem szybko. Również naukowcy z Wielkiej Brytanii twierdzą, iż opracowali preparat, a ten, już na wstępie badań wykazywał pozytywne wyniki swojego działania, więc prace poszły w tym kierunku, by potwierdzić lub zaprzeczyć początkowym wynikom.

Tak czy inaczej, dzisiaj dowiemy się o państwach, z których po powrocie, nie trzeba będzie się izolować przez 14-dni, a może nawet zakończy się okres nieścisłości i zamieszania informacyjnego, jakim karmi nas gabinet w Dublinie, mówiąc jedno, robiąc drugie i doradzając w kwestii koronawirusa trzecie.

Publikacja „zielonej listy”, która zaplanowana była na dzisiaj, prawdopodobnie zostanie przesunięta, a ma to związek z przełożeniem terminu posiedzenia Rady Ministrów. Ponieważ na unijnym szczycie dotyczącym funduszy pomocowych, nie osiągnięto porozumienia, premier Micheál Martin został w Brukseli, gdzie i dzisiaj przywódcy Europy, próbować będą wyjść z impasu.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Zasiłki pandemiczne
Druga pełna blokada
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish