Uwaga na nisko latający samolot

Wkrótce nad zachodnim Cork, Limerick i nad północnym Tipperary pojawi się samolot, który może wzbudzać niepokój mieszkańców tych okolic.

Nie ma się jednak czego obawiać, bo chociaż samolot będzie latał dosyć nisko, gdyż około 60 metrów nad ziemią, to należy do Irlandzkiej Służby Geologicznej i prowadzić będzie rozpoczęte w ubiegłym roku badania geodezyjno-kartograficzne.

Mieszkańcy Cork, Limerick i Tipperary zostali ostrzeżeni, iż może on powodować niewielki hałas, chociaż dźwięk pracujących silników nie powinien swoim natężeniem przekraczać poziomu dźwięku, jaki emituje samochód ciężarowy. Jak zapewnia Geological Survey Ireland, samolot operować będzie głównie w rejonach wiejskich, ale jego trasa może przebiegać nad terenami zamieszkałymi, co z kolei może wpłynąć na lekkie zakłócenie spokoju. Możliwe jest również, że zwierzęta domowe i gospodarskie wystraszą się nisko lecącej maszyny.

Samolot geodezyjny latać będzie nad trzema wyznaczonymi rejonami Irlandii przez kilka miesięcy, a to oznacza, że przez całą wiosnę i lato, ponieważ do zaktualizowania pozostało jeszcze około 40% map, jakimi obecnie dysponuje Geological Survey Ireland.

Samolot wyposażony jest również w zaawansowany sprzęt do mapowania gleby, więc wykrywa, czy ziemia pod nim jest skałą, czy też gruntem rolnym. Urządzenia na pokładzie samolotu mierzą również grubość pokładów ziemi, w tym głębokość pokładów torfowych, sięgając niekiedy do warstw polodowcowych.

Samolot geodezyjny jest też dosyć charakterystyczny, bo to dwusilnikowa biała maszyna z czerwonym ogonem i czarnym pasem wzdłuż kadłuba. De Havilland ma wymalowany po obu stronach numer rejestracyjny C-GSGF.

Bogdan Feręc

Źr: Geological Survey Ireland

Znajdź nas:

Żółty Alert do po
W tej sieci nie kupi
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn