Uwaga na łososie

Popularna w Irlandii rozrywka, czyli łowienie ryb może być niebezpieczna, szczególnie  przypadku dzikich łososi, które rozpoczęły właśnie swoją drogę powrotną do rzek.

Niektóre z ryb są zainfekowane i na ich ciałach pojawiają się owrzodzenia oraz krwawe rany, o czym informuje Inland Fisheries Ireland. Zakażonych ryb jest niewiele, mówią przedstawiciele IFI, a pojawiają się przede wszystkim na wschodnim i zachodnim wybrzeżu kraju.

Do tej pory stwierdzono, iż jest to choroba dotykająca wyłącznie populację łososi, ale pamiętać należy, iż przenosi się na łososia hodowlanego, więc zagrożone są gospodarstwa, które zajmują się chowem tych ryb.

Pierwsze chore sztuki zaobserwowano w Irlandii w początkach czerwca, a w połowie miesiąca odławiano coraz więcej dotkniętych chorobą ryb, które odnalezione zostały w sześciu irlandzkich rzekach. Mówi się też, że populacja łososia, który wraca na rzeczne tarliska, jest w tym roku znacznie niższa, więc choroba prawdopodobnie dotknęła wiele ryb, które już wcześniej padły.

Wcześniej takie przypadki notowano w Norwegii i Szkocji, gdzie tamtejsza populacja Łososia Atlantyckiego i Norweskiego, zmniejszyła się prawie o połowę.

W związku z taką sytuacją Irlandzka Agencja Rybołówstwa Śródlądowego zwróciła się do wędkarzy i właścicieli łowisk, ale też do producentów tego gatunku ryb, aby zgłaszali każdy przypadek wyłowienia chorej ryby, co pomoże w określeniu skali problemu.

Apeluje się też do wędkarzy, aby pod żadnym pozorem nie spożywali zakażonych ryb, ponieważ może to wywołać nieznane do tej pory konsekwencje zdrowotne.

Wg ichtiologów, czerwone plamy, owrzodzenia i krwawe wybroczyny są następstwem choroby grzybiczej, która zaatakowała ten gatunek, a rany pojawiają się najczęściej w okolicach brzucha i na głowie, a czasami też przy płetwach grzbietowych łososi.

IFI prosi wędkarzy, aby informacje o chorych rybach udokumentować na zdjęciach, a jeżeli jest to możliwe dostarczyć wyłowioną sztukę do lokalnego oddziału Inland Fisheries Ireland lub jednostki ds. zdrowia w Instytucie Morskim, gdzie przeprowadzone zostaną badania.

Informacje można przekazywać również za pośrednictwem poczty elektronicznej, pod adres: salmonhealth@fisheriesireland.ie lub dzwoniąc pod 24-godzinny anonimowy numer infolinii IFI w 1890 34 74 24, lub 1890 FISH 24.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: IFI

Podziel się:

Garda wszczęła pos
NAJLEPSZY PRZYJACIEL
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn