Uwaga na fałszywe pięćdziesiątki

An Garda Síochána wydała ostrzeżenie o pojawiających się w kraju fałszywych banknotach euro.

W irlandzkim obiegu monetarnym ponownie pojawiła się duża ilość fałszywych banknotów euro, przede wszystkim o nominale 50 €, ale są też te o niższych nominałach, więc 20 i 10 euro. Wiele zgłoszeń od fałszywych pieniądzach pochodziło od sprzedawców detalicznych, ale i Garda odnotowała na tym polu sukcesy, bo w prowadzonych przez siebie operacjach, przechwytywała fałszywe banknoty i to w dużych ilościach.

Funkcjonariusze są przekonani, iż pieniądze, które przechwycono, przygotowane były do dystrybucji na terenie kraju, a do tej pory, nie udało się ustalić, w jakiej ilości fałszywki trafiły do obiegu.

Fałszywe pieniądze podrobione są bardzo dobrze i zwykły ich użytkownik, nie jest właściwie w stanie odróżnić od oryginału, a dopiero użycie światła ultrafioletowego lub markera znacznikowego, pozwala na sprawdzenie legalności pieniądza.

Garda doradza więc dużą ostrożność w posługiwaniu się papierowymi pieniędzmi oraz wskazuje, iż o ile potrzebujemy gotówki, to tę należy pobierać z autoryzowanych bankomatów lub bezpośrednio w bankach. Takie zachowanie nie uchroni nas jednak przed oszustwem, gdyż nie wszystkie sklepy sprawdzają banknoty, którymi płacą klienci, a to najprostsza droga, by do naszego portfela trafiła fałszywa pięćdziesiątka.

Policjanci zaapelowali do właścicieli sklepów i innych punktów sprzedaży, by zachowali czujność i sprawdzali banknoty przed włożeniem ich do kasy.

Bogdan Feręc

Źr: An Garda Síochána

Polska-IE: Udostępnij
W boju z OECD i Fran
Sinn Féin wzywa Dá
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian