Uwaga na Eunice

O ile pomarańczowego alertu jeszcze nie ma, to jutro już będzie, a nie jest wykluczone, że niektóre rejony przybrzeżne, doczekają się alertu czerwonego.

Wg Met Éireann strom Eunice będzie dosyć silny i prognozowane są podmuchy przekraczające 130 km/h, więc może mieć też siłę porównywalną z burzą huraganową Barra, która pojawiła się na wyspie w grudniu ub. roku. Całkiem możliwe są więc obfite opady deszczu, w rejonach północnych deszczu ze śniegiem i chwilami pojawiać się może grad, a w połączeniu, całość da nam potencjalnie niszczycielską siłę, która zrywać będzie napowietrzne linie energetyczne, łamać gałęzie i wyrywać drzewa z korzeniami, a także powodować zalania i podtopienia. Całkiem możliwe jest też występowanie rzek ze swoich koryt, co dotyczyć ma hrabstw Connacht i Ulster.

Najsilniej Eunice uderzy w południową, południowo-zachodnią i zachodnią część Irlandii i stanie się to już o godzinie 5 rano, a będziemy mieli wtedy do czynienia z tzw. bombą pogodową. Jak wyjaśniają synoptycy, w chwili rozpoczęcia cyklogenezy, ciśnienie atmosferyczne zacznie gwałtownie spadać, co oznacza, że podczas jednej doby, obniży się o 24 hektopaskale. W przypadku Eunice zjawisko może być jeszcze gwałtowniejsze, a to zwiastuje, że pogoda będzie naprawdę zła. Złego nastroju mogą spodziewać się również meteopaci.  

Poziom ostrzeżenia o statusie pomarańczowym zacznie obowiązywać w hrabstwach zachodnich i południowych jutro rano i jak dodaje Emer Flood z Met Éireann, w niektórych częściach, takich jak Clare, Cork, Kerry, Limerick, Waterford, Galway i Wexford, może zostać podniesiony do statusu RED.

Bezpośrednia relacja z trwającej już wtedy burzy huraganowej Eunice, prosto ze Studia Riverside Radia Wnet (Galway), które w łączeniu ze Studiem Dublin, rozpocznie się o godzinie 8:10. Audycji można słuchać również za pośrednictwem internetu.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
100 milionów badań
Nie chcą zniesienia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська