Uwaga na covidowego penisa

Sprawa jest bardzo poważna, mówią urolodzy, bo coraz większa ilość mężczyzn, zgłasza się do lekarzy z tym problemem.

„Covidowy penis”, bo tak zaczęto określać to schorzenie, dotyka najczęściej mężczyzn po 30. roku życia, a charakteryzuje się zmniejszeniem męskiego narządu rozrodczego i niższym popędem seksualnym. Jak przekonują medycy, ma to jakoby związek z przebytą chorobą Covid-19, a koronawirusowa infekcja, może powodować zmniejszony przepływ krwi do penisa, co w konsekwencji, powadzić może również do zmniejszenia się członka.

Wielu mężczyzn, którzy zgłaszali się do lekarzy urologów na całym świecie, stwierdziło, iż jest to dla nich prawdziwy problem, gdyż ich członki, w niektórych przypadkach, zmniejszyły się nawet o prawie 4 centymetry.

Obecnie prowadzone są badania, jaki wpływ na organizm ludzki ma zakażenie koronawirusem, w tym długo i krótkotrwałe, a urolodzy światowej klasy potwierdzają, że tzw. covidowy penis, jest skutkiem ubocznym przebytej choroby Covid-19, w tym zaburzeń erekcji. Niektórzy z lekarzy są też przekonani, iż takich przypadków, może być wkrótce znacznie więcej, a obecnie niska ilość, o jakiej mowa, spowodowana jest wstydem i niechęcią mężczyzn do dzielenia się informacjami o przypadłości nawet z lekarzami. Urolodzy potwierdzają też, że Covid-19, ma wpływ na męskie organy rozrodcze, gdyż w wielu przypadkach, po zakażeniu, zmniejsza się przepływ krwi w organizmie, a to może prowadzić również do niedokrwienia penisa.

Już w roku ubiegłym pojawiły się pierwsze wyniki badań w tym zakresie i u mężczyzn cierpiących na zespół „covidowego penisa”, odkryto w ich prąciach cząsteczki wirusa SARS-CoV-2. Uznano wtedy, iż może to powodować realne zaburzenia przepływu krwi, więc w prostej linii prowadzić do zaburzeń erekcji. Naukowcy z Miami badali ówcześnie próbki, jakie pobrali od ozdrowieńców, a wirus w tkankach męskich członków, uznano za odpowiedzialny za zaburzenia wzwodu. Jest jednak nadzieja dla mężczyzn trapionych tą chorobą, gdyż dyrektor ds. zdrowia mężczyzn w Albany Medical College dr Charles Welliver powiedział, że istnieją metody leczenia „covidowego penisa”, w tym leki na zaburzenia erekcji, ale dodał, że dużą skuteczność mają też pompki erekcyjne do penisów. Te właśnie, wzmagają przepływ krwi i mogą pomóc w częściowej odbudowie naczyń krwionośnych.

Bogdan Feręc

Źr: Slate Magazine

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Upamiętnienie Zamku
Dr Szabaciuk: każde
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська