Utworzono zespół śledczy ds. zbrodni wojennych na Ukrainie

Eurodeputowany Barry Andrews z zadowoleniem przyjmuje utworzenie przez UE wspólnego zespołu śledczego w celu zbierania dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, jakie popełnione zostały na Ukrainie.

Poseł Barry Andrews, witając utworzenie Wspólnego Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego UE-Ukraina, wezwał do wzmocnienia środków, w tym gromadzenia dowodów na okrucieństwa sił rosyjskich na Ukrainie oraz do gromadzenia, analizowania i przetwarzania takich dowodów w jak najpełniejszy i skuteczny sposób.

Eurodeputowany Andrews stwierdził:

– Niepokojące obrazy okrucieństw popełnionych na Ukrainie przez siły rosyjskie, które pojawiły się w ten weekend, są bolesne i muszą zostać dokładnie zbadane. Wraz z moją grupą Renew Europe apeluję o zsynchronizowane podejście władz ukraińskich, UE, jej państw członkowskich i agencji w celu zebrania dowodów w skoordynowany sposób. Z pewnością to tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy rosyjskie okrucieństwa na jeszcze większą skalę w innych częściach Ukrainy. Obowiązkiem UE jest pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni wojennych. Posiadanie zespołów dochodzeniowych na miejscu zapewni niezależne dochodzenie, pełne udokumentowanie i legalne ściganie tych zbrodni wojennych. Z dużym zadowoleniem przyjmuję również zaproszenie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) do przyłączenia się do zespołów dochodzeniowych UE w celu zapewnienia najwyższego poziomu koordynacji. Zdjęcia z masakry w Buczy, które ukazały się w weekend, są wstrząsające. Pokazują, że głównym celem Putina jest nie tylko pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, ale także pokazanie, że społeczność międzynarodowa jest bezsilna. Ponawiam apel sprzed dwunastu miesięcy o plan działania UE w sprawie bezkarności. Jako UE musimy zmienić bieg. Potrzebujemy decyzji Rady, aby dodać naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego do systemu sankcji UE już teraz. Musimy zrobić to teraz, aby ta decyzja weszła w życie natychmiast. Przede wszystkim musimy teraz zakończyć tę wojnę. UE podjęła bezprecedensowe kroki, aby zademonstrować naszą solidarność z Ukrainą i nasze przerażenie rosyjską inwazją i późniejszymi zbrodniami wojennymi. Badając wszystkie możliwości zmuszenia Putina do zakończenia tej bezsensownej wojny, musimy zapewnić, że nasze działania nie będą podważać naszych wysiłków humanitarnych. Dlatego organizacje udzielające pomocy humanitarnej powinny być wyłączone z zakresu sankcji. Musimy też dokładnie ocenić, czy niektóre sankcje mogą mieć konsekwencje humanitarne w innych częściach świata, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Zdjęcie opublikowane zostało dzięki uprzejmości stacji RTÉ.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dodatek opałowy mus
Jarosław Guzy: Pols
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>