Utrzymuje się wysoka sprzedaż online

Firmy w Irlandii zgodnie mówią, że sprzedaż online, jest obecnie znacznie wyższa niż było to przed pandemią, a są też sektory, gdzie ta forma zakupów, stale, chociaż powoli rośnie.

Jak podaje Central Statistics Office, w grudniu 2021 roku, ogólna sprzedaż online wyniosła 6,5%, a w analogicznym okresie 2019 roku, wskaźnik ten wynosił 4,1%. Podobnie jest, porównując listopad 2021 roku, bo wtedy sprzedaż online wynosiła 6%, natomiast w grudniu 2020 roku 5,8%. Dane, jak podkreśla CSO, dotyczą wyłącznie sprzedawców z Republiki Irlandii i nie obejmują tych z zagranicy oraz Irlandii Północnej.

Jeżeli z tego opracowania wyłączyć sprzedaż samochodów, paliw i wydatków w barach, sprzedaż detaliczna online w grudniu ub. roku wyniesie 6,9%, a dokładnie rok wcześniej, było to 7,4% i w grudniu 2019 roku 6,6%.

Największy całkowity udział w sprzedaży online zanotował sektor detaliczny zajmujący się sprzedażą sprzętu AGD i tu wzrost jest na poziomie 10,4%, a w grudniu 2019 roku było to 8,3%. Sprzedaż odzieży oraz butów w formule online wyniosła ogółem 8,8%, jednak wyniki, są niższe, niż w szczytach sprzedaży online, które przypadają na okres z blokadami oraz najcięższymi ograniczeniami.

Widać też zmianę nastrojów wśród sprzedawców detalicznych, którzy uruchomili sprzedaż online, bo mówią, że ich dochody ze sprzedaży elektronicznej, pomagają w utrzymaniu się na rynku, a i rośnie sprzedaż poza granice Irlandii. Ogółem już 32% mniejszych firm i detalistów zgłasza, iż handel online, w ich przypadku rośnie.

W tym roku w Irlandii powstanie też pierwszy magazyn wysyłkowy firmy Amazon w Irlandii, co część detalistów odbiera, jako zagrożenie dla ich wzrastającej sprzedaży online.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szczepionki dla oses
Nie będzie nagłej