Ustawowy zwrot czynszu

Już wkrótce, a za sprawą proponowanej przez Sinn Féin ustawy, właściciele domów wynajmowanych studentom, mogą zostać objęci obowiązkiem zwrotu czynszu za okres pandemii.

Eoin Ó Broin, rzecznik ds. mieszkaniowych w Sinn Féin powiedział, że w kontekście Covid, jest to niesprawiedliwe, aby studenci i ich rodziny płacili za cztery miesiące czynszu z góry.

Sinn Féin proponuje, aby ustawa, nakładała obowiązek zwrotu czynszu, o ile student, w związku z ogłoszoną pandemią, nie mógł zasiedlić wynajętego lokalu. Sami studenci, aby odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres lub zdecydują się na opuszczenie mieszkania, będą zobowiązani do powiadomienia o tym właściciela domu na 28 dni wcześniej. Tak samo dziać się ma w przypadku domów studenckich, które prowadzone są przez uczelnie wyższe. Ustawa przewiduje również, iż z takich zasad, korzystać będzie można wyłącznie w czasie pandemii.

Ustawa trafi do Dáil dzisiaj po południu, a projekt Sinn Féin, popierają Partia Pracy, PBP, Socjaldemokracja oraz kilkoro posłów niezależnych.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Coraz więcej lokali
Varadkar „grozi”
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian