Ustawowy zasiłek chorobowy dla rodziców uczniów

Ochrona dochodów rodziców jest kluczem do utrzymania otwartych szkół, powiedział poseł opozycji, który jest zdania, że rząd musi dać na to swoje gwarancje.  

Rzecznik Sinn Féin ds. edukacji Donnchadh Ó Laoghaire stwierdza, że usunięcie obaw rodziców co do tego, jak poradzą sobie, jeśli ich dziecko zachoruje, będzie kluczowe dla utrzymania otwartych szkół podczas pandemii.

Parlamentarzysta reprezentujący Cork South Central powiedział w Dáil, iż taką ustawę należy przyjąć, a przewidywałaby ustawowy zasiłek chorobowy dla rodziców, którzy muszą wziąć urlop w celu opieki nad dziećmi z objawami choroby Covid.

Poseł Ó Laoghaire powiedział:

– W naszym niedawno opublikowanym dokumencie zatytułowanym „Utrzymywanie otwartych szkół”, Sinn Féin określiła kluczowe elementy, które mają gwarantować, że możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczny i zrównoważony pobyt w szkole. Zidentyfikowaliśmy bardzo wyraźnie, że ochrona dochodów i miejsc pracy pracowników i rodziców jest tego kluczowym elementem. Powody tego są oczywiste. Rodzice chcą postępować słusznie – ze swoimi dziećmi. W kontekście tej pandemii często będzie to oznaczać, że rodzice będą musieli zatrzymać swoje dzieci w domu, jeśli mają objawy chorobowe lub jeśli mają związek z pozytywnym przypadkiem w szkole. Ma to oczywiste konsekwencje dla pracowników, którzy być może będą musieli wziąć wolne, aby zapewnić opiekę nad dziećmi. Wielu pracodawców będzie rozsądnych, niektórzy pracownicy skorzystają z urlopu. Opcje opieki nad dziećmi przez dziadków są często niedostępne ze względu na ryzyko infekcji. Dlatego wielu pracowników nie będzie objętych ochroną i będzie musiało skorzystać z urlopu bezpłatnego. W większości krajów rozwiniętych zasiłek chorobowy został rozszerzony na takie okoliczności. To wstyd, że w Irlandii panuje rozpaczliwie słaba ochrona pracowników pod względem zasiłku chorobowego. Gdyby rodzic musiał zostać w domu z dzieckiem, rząd musi działać na rzecz ochrony jego dochodów i miejsc pracy. Utrzymywanie wirusa poza szkołą oznacza koniecznie wspieranie rodziców we właściwym postępowaniu i trzymaniu dzieci z objawami w domu. Dlatego Sinn Féin zaproponowała znaczne przedłużenie urlopu w nagłych wypadkach i dlatego Sinn Féin popiera dziś ustawę o ustawowym zasiłku chorobowym. Nie tylko Sinn Féin uznała ochronę dochodów za kluczowy element ochrony pracowników i zapewnienia, że ​​szkoły pozostaną otwarte. Pełniący obowiązki dyrektora medycznego dr Ronan Glynn, również potwierdził to stanowisko, zauważając, że „osoby, które potrzebują izolacji, nie powinny obawiać się o swoje zatrudnienie… Warunki ekonomiczne, nie powinny stanowić przeszkody dla ludzi poddawanych testom”. Szkoły są otwarte i to jest dobra rzecz, ale to niesłuszne, że rodzic może obawiać się, że nie będzie w stanie opłacić rachunków, ponieważ musi trzymać dziecko w domu i brać bezpłatne dni wolne. Jeśli rząd poważnie myśli o utrzymaniu otwartych szkół, prawo powinno zagwarantować pracownikom zasiłek chorobowy, a rodzicom należy zapewnić odpowiednie wsparcie dochodu, gdyby musieli pozostać w domu.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Zmiana opinii. Będz
Czy rząd wesprze sa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian