Ustawa o najmie to stracona okazja do zapewnienia prawdziwej ochrony

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin określił nowe przepisy dotyczące najmu, jakie zaproponował Darragh O’Brien, jako straconą okazję, aby zapewnić najemcom zmagającym się z problemami, realną ochronę.  

Ustawa nie przewiduje najmu na czas nieokreślony i utrzymuje w mocy nieskuteczne środki dotyczące strefy presji czynszowej.

Poseł Ó Broin powiedział: 

– Najnowszy rządowy akt prawny dotyczący najmu lokali mieszkalnych nie jest tak reformatorski, jak twierdzi minister mieszkalnictwa. Uważa on, że ogranicza podwyżki czynszów w strefach presji czynszowej (RPZ) do 2% lub do poziomu inflacji, w zależności od tego, co jest niższe. W rzeczywistości tak nie jest. Po pierwsze, 2% limit w obecnym systemie RPZ jest bez znaczenia, ponieważ badania przeprowadzone zarówno przez Residential Tenancies Board, jak i Daft.ie pokazują, że podwyżki czynszu konsekwentnie przekraczały poprzednie limity. Po drugie, ustawa ta pozwala na skumulowane procentowe podwyżki czynszu; klauzulę, którą sam minister usunął z przepisów najemców w zeszłym roku. Teraz wkłada to z powrotem. Minister O’Brien jest również wyjątkowo nieszczery, gdy twierdzi, że ten projekt ustawy wprowadza najem na czas nieokreślony. Kwestia części 4, którą się zajmuje, stanowi tylko 3% zawiadomień o rezygnacji wydanych w ciągu ostatnich kilku lat. Gdyby minister poważnie podchodził do oferowania rzeczywistego najmu na czas nieokreślony, usunąłby wszystkie zapisy ustawy, które dopuszczają eksmisję; w tym sprzedaż nieruchomości i użytkowanie przez wynajmującego lub członka rodziny. Sinn Féin ma poprawki do tego ustawodawstwa, które robią dokładnie to, co jest przedmiotem obecnej debaty. Chociaż Sinn Féin nie będzie sprzeciwiać się tej ustawie, nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości co do jej fundamentalnych wad. Gdybyśmy byli w rządzie, wprowadzilibyśmy również trzyletni zakaz podwyżek czynszów i zwrotną ulgę podatkową dla najemców. Ponadto dostarczalibyśmy 4000 niedrogich domów do wynajęcia rocznie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair wyprzedza ko
56% wzrost liczby pr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська