Ustawa laburzystów o ochronie dzieci par tej samej płci

We wtorek Partia Pracy przedstawiła projekt ustawy o zmianie ustawy o dzieciach i związkach rodzinnych z 2015 r. w celu poprawy ochrony dzieci par jednopłciowych.

Projekt ustawy uprości i rozszerzy ścieżki rodzicielstwa dla rodziców dzieci poczętych z dawcy, a także wprowadzi domniemanie macierzyństwa dla par jednopłciowych oraz obywatelstwo dla dzieci poczętych z dawcy.

Przed wprowadzeniem ustawy w Dail liderka Partii Pracy Ivana Bacik powiedziała:

– Głosowanie w referendum dotyczącym równości małżeńskiej dotyczyło czegoś więcej niż tylko prawa do zawarcia małżeństwa. Wola ludu była jasna; chcieli równego traktowania przez państwo osób LGBTQ+ oraz związków i rodzin LGBTQ+. Jak dotąd rząd nie zapewnił pełnej ochrony rodzinom LGBTQ+ poprzez brak skutecznego prawnego uznania wszystkich dzieci par tej samej płci. Partia Pracy przedstawia projekt ustawy poprawiający ochronę dzieci, który są tak rozpaczliwie potrzebny. Wszyscy rodzice martwią się o zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci, bez dodatkowych obaw o opiekę, rodzicielstwo, dziedziczenie, a nawet status prawny dziecka. Te problemy są łatwe do rozwiązania, ale konsekwencje ich zaniedbania są ogromne dla rodzin. Nowelizacja ustawy o dzieciach i związkach rodzinnych jest kluczowa dla poprawy ochrony dzieci par jednopłciowych.  Trudno sobie wyobrazić niepewność, z jaką borykają się rodzice LGBTQ+ i ich dzieci. Nadanie pełnego rodzicielstwa miałoby ogromny wpływ na dzieci i rodziców, zwłaszcza gdy dzieci są chore, muszą ustalić obywatelstwo, wymagają dokumentów prawnych, takich jak paszport, a jeśli chodzi o status podatkowy, dziedziczenie oraz w przypadku zakończenia małżeństwa. Zmiany zapewnią bezpieczeństwo i komfort, którego obecnie rodziny nie mają. Wszyscy zgadzamy się, że we wszystkich sprawach dotyczących prawa rodzinnego nadrzędne znaczenie musi mieć dobro dziecka. Ustawa o pracy ma na celu zaradzenie istniejącej obecnie luce w prawie i zapewnienie równości wszystkim rodzinom.

Pádraig Rice z LGBT Ireland powiedział:

– Wszystkie dzieci zasługują na równe traktowanie. Należy zlikwidować luki w prawie, aby umożliwić wszystkim dzieciom z par jednopłciowych pełny związek prawny z obojgiem rodziców. Równość, za którą ludzie głosowali w referendum w sprawie równości małżeństw w 2015 roku, nie zostanie w pełni zrealizowana, dopóki ta kwestia nie zostanie rozwiązana.

Maeve Delargy w imieniu Equality for Children powiedziała:

– Cieszymy się, że Partia Pracy przedstawiła tę ustawę w imieniu obecnych i przyszłych dzieci par tej samej płci w Irlandii. Te dzieci były pozostawione zbyt długo. Jesteśmy wdzięczni Partii Pracy za podjęcie ich sprawy i walkę o ich prawo do równości. Gdyby ta ustawa została uchwalona, ​​miałaby ogromne znaczenie dla rodzin, które reprezentujemy, z których 50% nie jest objętych istniejącym ustawodawstwem. Wzywamy rząd do niezwłocznej odpowiedzi na propozycje dotyczące prawa rodzinnego przedstawionego w tej ustawie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Alexander Grey on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pakiet Świadczeń d
Tu przybyło najwię