Ustawa „antylichwiarska” przed Komisją Finansów

Ustawa Sinn Féin o ograniczeniu stóp procentowych naliczanych przez pożyczkodawców, które zostanie rozpatrzona dzisiaj przez Komisję Finansową.

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał wszystkie strony do współpracy i wspierania jego ustawodawstwa w celu ograniczenia stóp procentowych pobieranych przez lichwiarzy.

Ustawa zostanie rozpatrzona przez Komitet Finansowy wraz z Fundacją Finansów Społecznych oraz dr Olive McCarthy i dr Noreen Byrne z UCC, współautorami raportu zamówionego w 2018 r. wzywającego do wprowadzenia ograniczeń w naliczaniu odsetek od pożyczek i kredytów.

Obecnie pożyczkodawcy mogą naliczać wygórowane stopy procentowe w wysokości do 187% RRSO, zatrzymując pożyczkobiorców, którzy nie są w stanie spłacić, w cyklu niezrównoważonego długu.

Doherty powiedział:

Komisja Finansów zbada mój wniosek w celu ograniczenia stóp procentowych pobieranych przez pożyczkodawców, którzy obecnie są w stanie pobierać stopy procentowe w wysokości do 288%, uwzględniając opłaty za windykację. Komitet wysłucha zarówno Social Finance Foundation, jak i dr Olive McCarthy i dr Noreen Byrne z UCC, współautorów raportu, w którym wezwano do wprowadzenia ograniczenia tych lichwiarskich stawek. Lichwiarzom, rząd zezwala na pobieranie RRSO w wysokości 187%. Irlandia jest wyjątkiem, jeśli chodzi o wygórowane odsetki, jakie ci pożyczkodawcy są w stanie pobierać. Limity stóp procentowych obowiązują w 21 krajach UE, w tym w Niemczech, Francji i we Włoszech. Ustawę o kredycie konsumenckim (nowelizację) przedstawiłem 6 grudnia 2018 roku, ponad dwa lata temu. Ustawa ta wprowadziłaby ustawowy limit odsetek, które mogliby pobierać pożyczkodawcy. Ustawowy limit stóp procentowych, jakie mogą pobierać pożyczkodawcy, wspierany jest przez Fundację Finansów Społecznych, Radę Informacji Obywatelskiej, Ruch Unii Kredytowej oraz organizacje charytatywne, takie jak St. Vincent de Paul. Moje ustawodawstwo to szansa, aby raz na zawsze zająć się tą kwestią i ograniczyć odsetki, jakich mogą żądać pożyczkodawcy, często stosowane przeciwko najsłabszym w naszym społeczeństwie. Jest to okazja dla wszystkich partii, rządu i opozycji, aby współpracować i postępować właściwie. Sinn Féin umieściła niesprawiedliwość lichwiarskich stóp procentowych pobieranych przez pożyczkodawców w programie legislacyjnym i zamierzamy chronić wrażliwych klientów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Za mało punktów ma
Uczniowie i uczennic
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian