USA ostrzegają Wielką Brytanię

Po zakończeniu negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w kwestii protokołu irlandzkiego, zareagował prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Joe Biden stwierdził, że strona brytyjska, zachowuje się nieodpowiednio, co może doprowadzić do wzrostu międzynarodowych napięć politycznych, ale i takich samych na polu wewnętrznym. Jednocześnie Biden ostrzegł Londyn, że rozpalanie napięć, co było już obserwowane podczas negocjacji brexitowych, może mieć fatalne skutki, więc takich należy unikać. Wg prezydenta Bidena, zachowanie Brytyjczyków, staje w wyraźnej sprzeczności z podpisanymi niedawno umowami, a zmiany, jakie Królestwo chciałoby wprowadzić, zmienia całą umową brexitową i dodatkowo wpłynie na Porozumienie Wielkopiątkowe. Do tego nie można dopuścić, gdyż, jak zauważył amerykański prezydent, wtedy będzie już bardzo blisko, do powrotu niepokojów w Irlandii.

Administracja USA stoi również na stanowisku, iż poprzez próby wywierania nacisków na Unię Europejską, gabinet w Londynie traci swoją wiarygodność, jako partnera handlowego i politycznego, który zmienia zdanie w dogodnych dla niego momentach. To z kolei może wpłynąć na stosunki na linii USA – UK, a i zawieszenie części umów handlowych.

W tej sprawie Stany Zjednoczone wysłały Wielkiej Brytanii bardzo ostry sygnał, który może być traktowany, jako ostrzeżenie, gdyż wystosowano notę démarche, a w języku dyplomacji, oznacza to oficjalne stanowisko, pogląd lub życzenie na dany temat przez jeden rząd skierowany do innego rządu, lub organizacji międzyrządowej.

W USA jest też przekonanie, że umowa brexitowa, aby sprawdzić jej pełną funkcjonalność lub brak takiej, powinna obowiązywać przez dłuższy czas. Obecne zabiegi Londynu i nowego szefa Demokratycznej Partii Unionistów, mogą jedynie popsuć relacje Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unią Europejską, ale też z USA, które jednoznacznie deklarują, że nie może być żadnych zmian w zakresie Porozumienia Wielkopiątkowego, więc również Protokole z Irlandii Północnej, bo oba dokumenty są mocno ze sobą powiązane.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Tylko dwa banki prze
Facebook daje możli
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian