USA będą bronić porozumienia wielkopiątkowego

Przebywający wczoraj w Dublinie specjalny wysłannik Białego Domu do Irlandii Północnej Mick Mulvaney zapewnił, że Stany Zjednoczone, bronić będą z pełną mocą porozumienia wielkopiątkowego.

Pan Mulvaney podkreślił, że gwarancją pokoju na wyspie, jest właśnie porozumienie, którego sygnatariuszami były rządy w Londynie, Dublinie i Belfaście, dlatego ważne jest, aby na tym poziomie panowało porozumienie, a akt podpisany w 1998 roku nadal był realizowany i to w jego pełnej formie.

Podczas spotkania z premierem Micheálem Martinem Mick Mulvaney dodał, że USA, będą bronić porozumienia, o ile nadal będzie no zagrożone przez działania brytyjskiego rządu. Wg wysłannika Donalda Trumpa, są obecnie przesłanki, iż porozumienie wielkopiątkowe może zostać częściowo lub nawet w dużej części anulowane, jeżeli Wielka Brytania, zdecyduje się na wprowadzenie kontrowersyjnej ustawy o ochronie rynku wewnętrznego.

To staje w sprzeczności z zapisami porozumienia, gdyż stworzy granicę na irlandzkiej wyspie, a porozumienie z Wielkiego Piątku, wyraźnie mówi, że taka, już nigdy nie powinna się pojawić.

Mick Mulvaney zacytował także słowa prezydenta Donalda Trumpa, a ten stwierdził, iż Stany Zjednoczone, „żywo zainteresowane są tym, by nie doszło do ponownego twardego podziału wyspy”. Wysłannik amerykańskiej administracji spotkał się też z ministrem spraw zagranicznych Simonem Coveneyem, z którym omawiał kwestie polityki zagranicznej, Brexit oraz poruszano tematykę związaną z porozumieniem wielkopiątkowym.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Część funkcjonari
Rząd nie przedłuż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian