Urząd Skarbowy powinien być bardziej elastyczny

Revenue musi przedłużyć termin rozliczeń dla pracodawców, którzy chcą pomóc pracownikom z rachunkami podatkowymi związanymi z Covid-19

Rzecznik ds. wydatków publicznych i reform w Fine Gael w Seanad Seán Kyne powiedział, że Revenue powinno przedłużyć termin dla pracodawców, którzy chcą pomóc swoim pracownikom w opłaceniu podatków wynikających ze wsparcia Covid-19, od czerwca do końca roku.

Senator Kyne skomentował:

– W marcu 2020 r., podczas pierwszej fali pandemii Covid-19, wprowadziliśmy program tymczasowych dopłat do wynagrodzeń (TWSS), który pomógł pracodawcom subsydiować wynagrodzenia ich siłę roboczą, a przede wszystkim utrzymać na liście płac, podczas bardzo trudnego i niepewnego okresu. Bez wątpienia TWSS wspierało gospodarstwa domowe w całym kraju i pomagało firmom utrzymać się na powierzchni i ponownie otworzyć się po zniesieniu ograniczeń. TWSS funkcjonował do 31 sierpnia 2020 r., kiedy to przejął nowy program – Program Dopłat do Wynagrodzeń za Pracę. Podobnie jak w przypadku wszystkich dochodów, płatności w ramach TWSS podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o czym świadczą wstępne zeznania podatkowe na rok 2020 wydane przez Urząd Skarbowy w zeszłym tygodniu dla wszystkich pracowników PAYE. Na szczęście pracownicy mają cztery lata, począwszy od przyszłego roku, na uregulowanie wszelkich zobowiązań podatkowych, które w wielu przypadkach zostaną osiągnięte poprzez stopniowe i łatwe do opanowania zmniejszanie ulg lub pasm podatkowych. Kilku pracodawców i wielu pracowników w Galway skontaktowało się ze mną w sprawie zobowiązań podatkowych. Revenue potwierdziło, że pracodawcy mogą pomóc pracownikom w zapłaceniu podatku dochodowego w 2020 r. oraz zobowiązań USC spowodowanych przez TWSS, co jest pozytywne i pomocne. Jednak Urząd Skarbowy utrzymuje, że muszą to zrobić do końca czerwca, co uniemożliwia niektórym pracodawcom pomaganie swoim pracownikom w opłacaniu podatków. Uniemożliwia również pracownikom rozliczanie rachunków podatkowych teraz, opóźniając w ten sposób zapłatę podatku w momencie, gdy liczy się każdy cent. Zaapelowałbym do Urzędu Skarbowego o przedłużenie terminu wyznaczonego na czerwiec 2021 r. Przynajmniej do końca 2021 r., a także o wykazanie się elastycznością i zrozumieniem, gdy nadal borykamy się z ogromnymi wyzwaniami pandemii Covid-19.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian