Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koncepcja nowoczesnego kompleksu muzealno-edukacyjnego jest oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum.  W uroczystości uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda z Małżonką.

Zobacz także:Obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy WarszawskiejAwanse generalskie z okazji Święta Wojska Polskiego

– Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu i do zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików zwrotu w tamtej wojnie, w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej – powiedział Prezydent. 


– Jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska – po 123 latach, a dla niektórych części naszego kraju po 146 latach – wróciła na mapę – zaznaczył.

CAŁE WYSTĄPIENIE>>

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fprezydentpl%2Fvideos%2F798052237670025%2F&show_text=true&width=506&height=310&appId

Prezydent poinformował, że podpisał rozporządzenie o wpisaniu dworku „Milusin” wraz z całą zabytkową częścią – czyli wszystkimi obiektami i zespołem parkowym na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej.


Zaznaczył, że także w ten sposób wraz z wicepremierem Piotrem Glińskim i jego współpracownikami starano się podkreślić wyjątkowość tego momentu i tego wydarzenia. – Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczyni się do jeszcze lepszej ochrony tego miejsca i umożliwi jeszcze lepszą dbałość o nie, i pamięć o wielkich dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia – akcentował Andrzej Duda.

Zobacz także:Prezydent: Dobro Ojczyzny musi być najważniejsze 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku powołano w 2008 r., a kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Prezydent.pl

Polska-IE: Udostępnij
Święto Sił Zbrojn
Premier: autostrada