Urlop na obowiązki opiekuńcze

Wkrótce zmieni się w Irlandii prawo pracy, a jak podkreśla minister ds. dzieci i równości Roderic O’Gorman będzie z korzyścią dla zatrudnionych.

Wg ministra, zmieniające się wymagania i uwarunkowania na rynku pracy, a jednoczenie sytuacja zdrowotna, może i powinna doczekać się reakcji rządu, który zaczął już prace, nad dostosowaniem zasad do obecnych potrzeb. Zmiany dotyczyć będą przede wszystkim stosunku pracy na linii pracodawca – pracownik, bo mogą wprowadzić nowe rozporządzenia, które w wyraźny sposób wskażą pracodawcy, w jaki sposób powinien podejść do zagadnień pracowniczych.

Chodzi głównie o uelastycznienie warunków pracy, gdyż zatrudnieni, otrzymają wraz z nowymi zasadami możliwość stosowania elastycznych godzin pracy, więc po pierwsze prawie dowolnego wykonywania stosunku pracy, a także łączenia pracy w zakładzie, który ich zatrudnia, jak i w domu, o ile jest to możliwe. Zatrudnieni otrzymają też prawo do wykonywania obowiązków służbowych wyłącznie w domu, chociaż to też będzie obwarowane pewnymi zasadami, i pracownik, nie będzie mógł podjąć takiej decyzji bez konsultacji z pracodawcą.

To nie koniec zmian, jakie nadchodzą i znajdą się w regulacjach dotyczących prawa pracy, bo zaproponowano, by wprowadzić przepis o pięciu dniach urlopu bezpłatnego, związanego ze świadczeniem obowiązków opiekuńczych. W tym przypadku ustawodawca chciałby dać możliwość, by osoby zatrudnione, mogły bez żadnych problemów uzyskać kilka wolnych dni, aby zaopiekować się członkiem rodziny, który wymaga pomocy w zakresie zdrowia.  

Zapisy znajdą się też w ustawie o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, co podkreślił minister Roderic O’Gorman, a to stanie się dodatkowym umocowaniem prawnym.

Minister Roderic O’Gorman powiedział też, że już w najbliższym czasie, przedstawi swoje propozycje rządowi, a spodziewa się, iż te zostaną przyjęte. To z kolei otworzy drogę do kolejnego etapu legislacyjnego, więc przesłania pakietu ustaw do parlamentu, by posłowie i senatorowie mogli zająć się nowymi przepisami. Szef resortu dzieci i równości jest również zdania, iż proces legislacyjny przebiegać będzie sprawnie i jeszcze przed wakacjami, nowe prawo zostanie uchwalone.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Łukasz Tygerski: Po
Wygrana sterowana pa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська