Uprawnienia policji do zajmowania quadów, pomogą zwalczyć plagę zachowań aspołecznych

Nowe środki dające Gardaí dodatkowe uprawnienia do przejmowania scramblerów i quadów zaangażowanych w zachowania antyspołeczne sprawią, że społeczności będą bezpieczniejsze dla wszystkich.

Posłanka Emer Higgins wypowiedziała te słowa po tym, jak gabinet uzgodnił w tym tygodniu pakiet środków z Departamentu Transportu i Departamentu Sprawiedliwości w celu rozwiązania problemu nadużywania quadów i maszyn szyfrujących. 

Higgins stwierdziła:

– Wykorzystanie motocykli typu scrambler w zachowaniach antyspołecznych i przestępczości zorganizowanej stanowi prawdziwe wyzwanie dla prawa i porządku. Jest całkowicie nie do przyjęcia, że ​​niektóre przestrzenie publiczne stały się „obszarami zamkniętymi” z powodu nielegalnie jeżdżonych motocykli typu scrambler. Bardzo się cieszę, że rząd zajął się tą kwestią od razu, dając Gardaí dodatkowe uprawnienia do zajmowania się scramblerami i quadami, faktycznie je przejmując. Nowe przepisy zabraniają pojazdów z napędem mechanicznym (MPV) na terenach publicznych, takich, jak nasze lokalne parki, a także na terenach prywatnych – chyba że właściciel ziemi wyrazi na to wyraźną zgodę. Gardai otrzyma uprawnienia do zatrzymania pojazdu używanego z naruszeniem nowego zakazu. Będą również mogli, na podstawie nakazu, wjeżdżać na teren prywatny i zabrać pojazd podejrzany o używanie go niezgodnie z nowym zakazem. Dzięki temu policjanci będą mogli zatrzymać pojazdy w okolicznościach, w których nie byli w stanie ich zatrzymać w czasie popełnienia przestępstwa. Cieszę się, że rząd zgodził się też na dalsze badanie, jakie dodatkowe środki mogą dalej rozwiązać ten problem. Wiemy z bezpieczeństwa na drogach, że edukacja jest również istotna, a Departament Sprawiedliwości pracuje obecnie nad propozycjami projektów społecznościowych, które mogłyby zostać wdrożone na obszarach najbardziej dotkniętych antyspołecznym wykorzystaniem scramblerów i quadów.

Kolega z okręgu wyborczego posłanki Higgins, radny Clondalkin Kenneth Egan, który od wielu lat prowadzi kampanię na rzecz akcji przeciwko scramblerom i quadom, również z zadowoleniem przyjął ustawę. 

Cllr Egan powiedział:

– Dźwięki motocykli typu scrambler na naszych ulicach i w naszych parkach stały się aż nazbyt znajome. Wiele osób na tych pojazdach zastrasza i angażuje się w zachowania aspołeczne. To naprawdę pożądany postęp i bardzo się cieszę, że kwestia, nad którą prowadzę lokalną kampanię, przyciągnęła uwagę całego kraju. To nowe prawo podejmie działania przeciwko scramblerom i pomoże uczynić społeczności bezpieczniejszymi.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Minister Troy z zado
Zbliża się zakaz r
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian