Upaść może tysiące firm

W Irlandii mamy właśnie do czynienia z sytuacją, w której tysiące firm wchodzi w okres potencjalnego upadku, a dzieje się tak z kilku powodów.

Przede wszystkim chodzi tutaj o zakończenie pomocy wypłacanej przez państwo w ramach wsparcia Covid-19, co w wielu przypadkach dawało wyraźny impuls do działania. Po zakończeniu programu pomocowego firmy utracą dodatkowe źródło finansowania, co z kolei przeniesie pełne obciążenie finansowe na firmy.

Ocenia się, że poprzez odcięcie od środków państwowych dochody niektórych przedsiębiorstw, głównie tych najmniejszych spadną o ok. 20 – 30 procent, a to będzie wstępem do likwidacji tych firm. W konsekwencji firmy jednoosobowe i zatrudniające kilkoro pracowników nie będą mogły, unieś wszelkich zobowiązań płatniczych, co doprowadzi je na skraj bankructwa i to w krótkim czasie. Podobnie może dziać się w firmach średnich, ale tu spadek dochodów prognozuje się na poziomie do 15%, co też może okazać się zabójcze dla wielu z nich.

Dodatkowo Revenue ogłosiło, że wkrótce upływa ostateczny termin składania zeznań podatkowych przez firmy, które skorzystały z programu magazynowania długów. O ile zeznania nie wpłyną do organów podatkowych w okresie najbliższych kilku dni, to przedsiębiorstwo, które nie wywiąże się z tego obowiązku, utraci status firmy, która może korzystać z systemu magazynowania długów.

Również oznacza to, że firmy zobowiązanie będą do płacenia normalnych podatków, co może doprowadzić je do utraty płynności finansowej.

Ocenia się, że w kraju ze złożeniem deklaracji zalega ponad 10 000 firm i to one zagrożone są wyrzuceniem ich z programu magazynowania długów.

Niestety wiele firm nie odzyskało jeszcze sprawności działania po pandemii, więc zarówno wsparcie w zakresie podatkowym, jak i w formie gotówkowej, jest dla nich jedyną formą ratunku przed popadaniem w zadłużenie, ale to wszystko może się wkrótce zmienić. Ważne w tym przypadku jest, że część firm trochę na własne życzenie może być odciętych od płatności płynących ze Skarbu Państwa, a i nie będą mogły już korzystać z innych programów pomocowych, gdyż warunkiem otrzymania wsparcia jest składanie w terminie zeznań podatkowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ilość bezdomnych p
Pogłębia się kryz
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська