Upamiętnienie Zamku Dublińskiego jest przypomnieniem o niedokończonej Republice

Lider Partii Pracy Alan Kelly powiedział, że państwowe obchody setnej rocznicy przekazania Zamku Dublińskiego, przypominają, że Irlandia pozostaje Republiką niedokończoną.

Poseł Kelly powiedział:

– Partia Pracy wierzy w Irlandię i nie ma wątpliwości, że jako naród i jako społeczność dokonaliśmy znacznego postępu w ciągu ostatnich 100 lat. Jednak nasza Republika, pozostaje bardzo niedokończona i nierówna. Egalitarne obietnice Proklamacji i Programu Demokratycznego dotyczące zapewnienia odpowiedniej równości społecznej, ekonomicznej i kulturowej pozostają niespełnione. Rzeczywistość jest taka, że ​​zaciekła rywalizacja polityczna i niechęć do kompromisu, sprawiły, że w ciągu kilku miesięcy od tego w dużej mierze symbolicznego przekazania władzy w Zamku Dublińskim, możliwość zbudowania prawdziwej Republiki została zmarnowana, a nasze raczkujące państwo głęboko uwikłało się w krwawą wojnę domową, która pozostawiła nasze społeczeństwo podzielone przez dziesięciolecia. Walka rozpoczęta przez nasz ruch w 1912 r. pod wpływem założyciela naszej partii i straconego w 1916 r. przywódcy Jamesa Connolly’ego – aby umieścić demokrację i równość w sercu naszego społeczeństwa poprzez dochodzenie praw pracowniczych – również bardzo ucierpiała, a w następstwie wojna domowa i trwa do dziś. To jest coś, na czym musimy się skupić i pracować nad zmianą raz na zawsze w 2022 roku. Wszyscy mamy obowiązek wyciągania wniosków z tych kluczowych lekcji w naszej historii, pamiętania o poświęceniach tak wielu kobiet i mężczyzn z Partii Pracy oraz wspólnej pracy nad budowaniem alternatywy, która rzuci wyzwanie systemowi wartości dominującemu w Irlandii od 1922 roku. to zawsze wydaje się wygodniejsze, stawiając interesy prywatne nad dobrem wspólnym w zakresie zdrowia, mieszkania i pracy.

Tło historyczne:

16 stycznia 1922 r. o godzinie 13.45 ostatni lord porucznik lub wicekról Irlandii formalnie przekazał władzę i sam Zamek Dubliński nowemu Rządowi Tymczasowemu. Uroczystość zakończyła się w ciągu 45 minut. W niedzielę przypadała 100. rocznica tego historycznego wydarzenia – jednego z najważniejszych we współczesnej historii Irlandii oraz kluczowego momentu stulecia w Programie Dekady Stuleci. Chociaż mogło to zostać przyćmione w pamięci publicznej wraz z wybuchem, sześć miesięcy później, wyniszczającej wojny domowej, to i późniejsze wydarzenia z 1922 r. głęboko ukształtowały polityczny krajobraz państwa.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Opinia publiczna pow
Uwaga na covidowego
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська