Uniezależnienie energetyczne Irlandii – to mit

Obecnie prawie 90% prądu zużywanego w Republice, pochodzi z Irlandii Północnej, a wkrótce może być jeszcze gorzej, ponieważ mogą zostać zamknięte dwie elektrownie.

ESB, która zawiaduje siłowniami Shannonbridge, Co Offaly oraz Lanesboro, Co Longford, w grudniu przyszłego roku zamierza zamknąć obie elektrownie, a powód jest prosty, są nieekologiczne. Jako paliwo w obu wykorzystywany jest torf, więc paliwo zanieczyszczające powietrze, ale ESB miało nadzieję, że uda się poprzez zmianę paliwa, utrzymać oba obiekty w ruchu.

Niestety Agencja Ochrony Środowiska storpedowała plany ESB i jedynym rozwiązaniem stało się zamknięcie elektrowni, a to będzie miało swoje nieciekawe skutki.

Po pierwsze w obu elektrowniach pracę stracić może około 80 osób, więc prawdopodobnie zasilą szeregi osób bezrobotnych, a po drugie, decyzję o zamknięciu odczuje dostawca paliwa, który już teraz jest w złej kondycji finansowej, czyli Bord na Móna.

ESB ma jednak nadzieję, że uda się przenieść część obecnych pracowników do innych zakładów, ale na obecnym etapie, przygotowywane są analizy i sprawdzane możliwości takiego posunięcia.

Konsekwencje odmowy zmiany paliwa będą dosyć poważne, bo kraj straci niezależne od dostawców zewnętrznych źródła zasilania, co oznacza, że plany rządu o niezależności energetycznej, można swobodnie pogrzebać razem z siłowniami.

Oczywiście i z takiej sytuacji mogłoby być wyjście, gdyż na świecie istnieją technologie, które pozwalają na działanie elektrowni np. węglowych, czyli nieekologicznych i stosuje się w nich specjalne filtry, które wyłapują cząsteczki stałe, ale i dużą część innych zanieczyszczeń.

Te rozwiązania, nie są jednak spopularyzowane w Irlandii, podobnie, jak wykorzystanie wody technologicznej z procesu wytwarzania prądu, a tę w wielu krajach na świecie, używa się do ogrzewania domów, tu natomiast, spuszcza się ją do rzek. W Republice poczyniono próby w tym zakresie, jednak od roku, kiedy ruszył mikroprogram takiego właśnie wykorzystania gorącej wody z elektrowni, nie ma o nim żadnych informacji, więc może nawet umarł śmiercią naturalną.

A w kwestii niezależności energetycznej można dodać, że chociaż Irlandia ma ku temu warunki, to technologia wiatrowa nadal rozwija się w ślimaczym tempie, niezależnie od prędkości wiatru.

Bogdan Feręc

Źr: ESB

Podziel się:

Janusz Sanocki komen
Disney Channel rozpo
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn