Unia Europejska wstąpiła na drogę sądową przeciwko Wielkiej Brytanii

W związku z naruszeniem protokołu dotyczącego m.in. Irlandii Północnej oraz artykułów 4. i 5. umowy o wystąpieniu, tzw. Przepisy „Dobrej Wiary”, w tym powstrzymywaniu się od utworzenia twardej granicy na irlandzkiej wyspie, Unia Europejska zażądała od rządu Wielkiej Brytanii usunięcia tego dokumentu z jej pakietu ustaw.

Brytyjczycy otrzymali na to trzytygodniowy termin, ale jak wiadomo, ustawa przeszła już pierwszą ścieżkę drogi legislacyjnej, więc została przyjęta przez Izbę Gmin. Niezależnie od tego, wczoraj minął termin zastosowania się do wezwania Unii Europejskiej, a skoro Wielka Brytania tego nie uczyniła, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, wystosowała żądanie natychmiastowego usunięcia ustawy, co jest wstępem do wejścia na drogę sądową.

Tłumacząc swoją decyzję przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że brytyjski dokument, narusza obowiązek stosowania się do wcześniejszych ustaleń i umów, stając jednocześnie w sprzeczności z obowiązującymi prawami i zapewnieniami, w tym z protokołem dotyczącym Irlandii Północnej.

Takie postawienie sprawy oznacza, iż Unia Europejska, rozpoczęła właśnie spór prawny z Wielką Brytanią, a sprawa przekazana zostanie do rozpatrzenia pierwszej instancji, więc Sądowi Unii Europejskiej.

W Brukseli rozpoczął się dzisiaj dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, na którym jest również premier Micheál Martin, a szef irlandzkiego gabinetu spotkał się już z przewodniczącą Komisji Europejskiej i omawiali kwestie związane z brexitem, w tym z brytyjską ustawą o zabezpieczeniu rynku wewnętrznego. Premier Martin zapowiedział, że Unia Europejska, ma pełne wsparcie Irlandii w działaniach prawnych dotyczących Zjednoczonego Królestwa i będzie wspierać Komisję Europejską w jej działaniach na tym polu.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Ponad 30% mieszkańc
3 poziom nie będzie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian