Unia Europejska oferuje Brytyjczykom dwuletnie przedłużenie brexitu

Michel Barnier wysłał do brytyjskich liderów partyjnych list, w którym poinformował, że UE gotowa jest zaoferować Wielkiej Brytanii dwuletni okres opóźnienia wyjścia z bloku.

List wysłany został do partii zasiadających w Westminsterze, a są nimi SNP, Lib Dems, Plaid Cymru, SDLP, Green Party i Alliance Party. W korespondencji główny negocjator ds. brexitu Unii Europejskiej Michel Barnier podkreśla, że kraje unijne zgodzą się na przedłużenie okresu przejściowego, jeżeli Wielka Brytania będzie tego chciała.

List Barniera jest odpowiedzią na wcześniejszą korespondencję, która dotarła do Brukseli 15 maja, a w tym przywódcy ugrupowań partyjnych z Wielkiej Brytanii zapytali, czy istnieje możliwość przedłużenia okresu przejściowego z uwagi na „impas negocjacyjny”.

Michel Barnier:

– Takie przedłużenie do jednego roku lub dwóch lat może być wspólnie uzgodnione przez obie strony. Unia Europejska zawsze mówiła, że ​​pozostajemy otwarci w tej sprawie. Każda decyzja o przedłużeniu musi zostać jednak podjęta przez Komitet Wspólny i musi to być przed 1 lipca i musi mu towarzyszyć porozumienie w sprawie wkładu finansowego do UE ze strony Zjednoczonego Królestwa.

Tu jednak pojawia się pewien problem, bo główny negocjator ds. brexitu z ramienia brytyjskiego rządu David Frost stwierdził, iż gabinet premiera Borisa Johnsona jest zdania, iż termin wyjścia Królestwa z Unii Europejskiej, nie powinien wykraczać poza koniec tego roku, czyli odbyć się planowo 31 grudnia. To jest zdanie oficjalne, które przedstawione zostało członkom Westminsteru na posiedzeniu plenarnym.

David Frost:

– To jest stanowcza polityka rządu. Nie przedłużymy okresu przejściowego i jeśli zostaniemy o to poproszeni, nie zgodzimy się na to.

Nieco inny pogląd na tę sprawę mają ugrupowania, które wystąpiły z propozycją przedłużenia okresu przejściowego, więc przesunięcia terminu opuszczenia unii celnej, bo uważają, że Wielka Brytania, wychodząc bez umowy, zostanie mocno dotknięta skutkami ekonomicznymi tej decyzji. List Barniera został bardzo ciepło przyjęty przez opozycję zasiadającą w Westminsterze i może stać się początkiem nowego otwarcia rozmów oraz westminsterskich debat w tej kwestii.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Na żywo: Wystrzelen
Nie ma uzasadnienia
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish