Unia Europejska musi być elastyczna w zakresie podatku VAT

Eurodeputowany z Republiki Irlandii i ramienia Fianna Fáil Billy Kelleher przemawiał podczas debaty na temat sprawiedliwego opodatkowania w parlamencie w Strasburgu.

Podczas swojego wystąpienia podkreślał potrzebę dużych zmian w podejściu do zasad opodatkowania towarów i usług, by poradzić sobie z gwałtownym wzrostem cen oleju opałowego dla gospodarstw domowych.

Billy Kelleher

Billy Kelleher powiedział:

– Rządom krajowym musi być zapewniona większa elastyczność w zakresie obniżania przez Unię Europejską stawek podatku VAT na olej do ogrzewania domów. Podczas gdy opodatkowanie jest zwykle kwestią kompetencji krajowych, gdzie każdy rząd ustala własne zasady, kwestia VAT jest rozpatrywana jako kompetencja UE, w której uzgodniliśmy zasady i stawki, z niewielką elastycznością, we wszystkich 27 państwach członkowskich. W tym tygodniu w Dáil An Taoiseach Micheál Martin podniósł unijną dyrektywę energetyczną, jako przeszkodę w obniżaniu kosztów ogrzewania.  Wykorzystałem tę okazję w Parlamencie Europejskim, aby bezpośrednio zwrócić się do Komisji o interwencję. Rząd irlandzki, a także rządy pozostałych 26 państw członkowskich, potrzebują większej elastyczności, aby pomóc złagodzić obciążenia pogrążonych w trudnej sytuacji gospodarstw domowych, które zmagają się z opłaceniem rachunków za olej opałowy i inne paliwa do ogrzewania swoich domów. Ich cena podwoiła się w ciągu ostatniego roku, ale dochody nie. Rodziny podejmują teraz decyzje, czy stać ich na napełnienie zbiorników czy lodówek. UE musi dać państwom członkowskim elastyczność przynajmniej w zakresie obniżenia podatku VAT na te paliwa. Nie zaradzi to całkowicie problemowi z podwyżkami cen hurtowych, ale pomoże.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Najwyższa inflacja
Do 30 000 nowych uc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська