Unia Europejska liczy sobie już 26 państw

Wczoraj o 23:00 zakończył się okres przejściowy i Wielka Brytania, definitywnie opuściła Unię Europejską, która teraz, składa się z 26 państw.

Dla nas oznacza to kilka istotnych zmian, nawet w sytuacji, kiedy mamy wynegocjowaną i przyjętą umowę handlową, a po pierwsze, Polacy, nawet ci mieszkający w Irlandii, aby wjechać na brytyjską wyspę, potrzebują paszportu.

Odetchnęły natomiast unijne i brytyjskie firmy, które z pewnymi dodatkowymi obowiązkami, ale nadal będą mogły kooperować ze sobą, a na dodatek, na większość towarów, nie będą nakładane cła. Tak nie będzie się dziać w międzynarodowym handlu detalicznym, bo np. mieszkańcy Irlandii, którzy nabędą urządzenia elektroniczne u swoich wschodnich sąsiadów, zapłacą podatek VAT i cło. Ważne jest, że teraz bardziej będą się opłacać zakupy w Irlandii Północnej, bo właśnie na tym kierunku, nie będzie większości obostrzeń, jakie stosowane są podczas sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Gwarantuje to m.in. protokół irlandzki, a ten mówi, że Irlandia Północna, rządzi się podwójnym prawodawstwem handlowym, więc brytyjskim i unijnym. To pozostawia dla mieszkańców Republiki, ale i tych z Irlandii Północnej, furtkę, więc również bezcłowy i wolny handel oraz wciąż mamy możliwość bezproblemowego przekraczania granicy na irlandzkiej wyspie – wszyscy jej mieszkańcy.

Niestety irlandzkie przedsiębiorstwa, jak nie były gotowe na Brexit bez umowy, tak i nie są w dużej części gotowe na nowe regulacje graniczne, więc dokumentację celną i zmiany przy odprawach towarów. Wynika to z oświadczenia Departamentów Spraw Zagranicznych, a także Handlu, a i potwierdza to Revenue, które jeszcze wczoraj, zasypywane było pytaniami o nowe zasady wymiany handlowej z Królestwem.

Oprócz biurokracji, jaka już obowiązuje, problemy pojawiać będą się na samych granicach, gdyż nowy system odpraw, jeszcze przez jakiś czas, sprawiać będzie kłopoty celnikom. Ci, o ile są przeszkoleni, muszą się wdrożyć do nowych obowiązków, a to także zajmie trochę czasu. Czas to kolejna składowa na irlandzkiej granicy z Albionem, gdyż wydłuży się proces odprawy, a to oznacza opóźnienia i wydłużenie czasu pracy kierowców. Może się też okazać, iż poprzez wprowadzenie odpraw celnych, aby poradzić sobie z terminowymi dostawami, potrzebnych będzie nieco więcej kierowców i ciężarówek, bo część, czekać będzie w terminalach celnych. Poprzez takie działania, podniesione zostaną również koszty prowadzenia działalności, a w konsekwencji, ceny produktów detalicznych.

Na jeszcze większe trudności przygotować się muszą m.in. producenci i sprzedawcy mięsa, bo oprócz kwestii podatkowych oraz celnych, ich wyroby i towary, przechodzić będą kontrole bezpieczeństwa dotyczącego zdrowia roślin i zwierząt.

Problemy mogą pojawić się też w zakresie zatrudnienia, ponieważ nie ma obecnie umowy, o wspólnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych. To z kolei oznacza, że osoby z Irlandii, które chciałyby podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, ale i odwrotnie, będą musiały przejść pełny proces weryfikacji, by uzyskać pozwolenie na zatrudnienie. Część osób wnioskujących o wydanie pozwolenia i potwierdzenie kwalifikacji może spotkać się też z odmową wydania takiego dokumentu, jeżeli władze państwa drugiego, uznają, że ten pracownik nie spełnia ich wymagań.

Wielka Brytania może też odmówić wjazdu na swoje terytorium dowolnej osobie z Unii Europejskiej, o ile uzna, że nie ma gwarancji, iż podróżny opuści wyspę w czasie 90 dni od wjazdu. Bez problemów wjadą do Albionu osoby podróżujące służbowo, a i tu panuje zasada 90 dni w okresie sześciu miesięcy. Bez pozwolenia na pracę do Wielkiej Brytanii mogą wjeżdżać osoby, które udają się na wszelkiego typu konsultacje, w tym medyczne, badania, szkolenia i targi, chociaż i w tym zakresie, występują różnice uzależnione od poszczególnych państw.

Każda ze stron może podejmować decyzje i wprowadzać przepisy, które chronić będą ich gospodarki przed nieuczciwą konkurencją, a i może egzekwować prawo, w zgodzie ze swoimi przepisami.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Od dzisiaj Irlandia
Holohan chce nam urz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian