Unia chwali Irlandię

W tych dniach Komisja Europejska ogłosiła, że Republice Irlandii udało się zmniejszyć długi rządowe oraz bankowe i zachować równowagę gospodarczą.

To spotkało się z pochwałą ze strony unijnych urzędników, ale podkreślali oni, iż wyspa ma jeszcze dużo do zrobienia, aby jej gospodarka została ustabilizowana. W dokumencie opisującym ekonomię Irlandii znalazł się również akapit, w którym wspomina się o bardzo drogich mieszkaniach i domach, co pozostaje „wyzwaniem” dla kraju, ale podkreślono, że nie zagraża to gospodarce w ujęciu ogólnym.

W raporcie mówi się również, że Irlandia jest w tyle za innymi państwami unijnymi ze względu na recykling, oczyszczanie ścieków i energii odnawialnej, a tu obserwuje się opóźnienia, przede wszystkim w zakresie planowania.

UE wskazała też, że środki pomocowe, w tym 200 € kredytu energetycznego, nie są kierowane w odpowiednie rejony, więc do osób i firm, które najbardziej tego potrzebują.

Komisja Europejska w swoim komunikacie zaznacza:

– W Irlandii wskaźniki zadłużenia znacznie spadły na przestrzeni lat i nadal wykazują silną dynamikę spadkową. Poczyniono istotne postępy w zmniejszaniu zadłużenia rządowego i prywatnego, a także zobowiązań zewnętrznych netto, zarówno przed pandemią, jak i po niej. Oczekuje się, że zadłużenie zarówno prywatne, jak i rządowe będzie nadal spadać, a pozycja zewnętrzna będzie się dalej umacniać.

Komisja oszacowała, że dług publiczny w stosunku do irlandzkiego PKB spadnie w tym roku do 50,3 proc., a w roku przyszłym obniży się do 45,5%.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pomimo sankcji Irlan
KE zagroziła ukaran
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська