Umowa ma być zawarta dzisiaj

Ze wszystkich stron płyną zapewnienia, że dzisiaj podpisane zostaną dokumenty i Fianna Fáil, Fine Gael oraz Green Party, oficjalnie staną się koalicjantami.

Co ważne w tej kwestii, takie słowa wypowiadane są przez wszystkie strony rozmów, co może zwiastować, bo teraz mówią już jednym głosem, iż faktycznie doszło do porozumienia, a przypieczętowanie układu będzie nowym otwarciem w irlandzkiej polityce. O ile tak się stanie, gdyż zapowiedzi było już całkiem dużo, to w najbliższym tygodniu doczekamy się wysunięcia kandydatury nowego premiera i odbędzie się głosowanie.

Tym przez pierwszą połowę kadencji będzie lider Fianna Fáil Micheál Martin, by następnie zastąpił go obecny szef gabinetu Leo Varadkar.

Aktualnie nie mówi się jeszcze, jak przedstawiać się ma formacja rządowa, czyli którzy ministrowie pozostaną w rządzie, a jakie nowe twarze w nim ujrzymy, ale ze wcześniejszych zapowiedzi wiemy, iż w gabinecie pozostać mogą wicepremier Simon Coveney i minister zdrowia Simon Harris. W swoim gabinecie nadal urzędować ma jakoby minister finansów Paschal Donohoe i to właściwie tyle nazwisk, co do których, możemy spodziewać się pozostania w rządzie.

Nie jest też do końca jasne, jak kształtować się będzie podział resortów, ale kilka tygodniu temu mówiono, iż będzie to wynikało z udziału procentowego, chociaż częściej sugerowano, iż 50/50 to odpowiednia zasada.

Wiadomo też, że przynajmniej jeden z resortów przypadnie ministrowi z ugrupowania Eamona Ryana, a Zieloni otrzymają też kilka stanowisk wiceministrów i sekretarzy stanu.

Czy koalicja powstanie właśnie dzisiaj? Tego dowiemy się wkrótce.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Bałagan informacyjn
Sinn Féin – tward
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish