Ulubionym napojem w Irlandii jest…

Przeprowadzono badania wśród konsumentów napojów alkoholowych i zapytano ich, jaki trunek, jest ich ulubionym?

Ankietę przeprowadził Drinks Ireland/Wine, próbując ustalić, preferencje w zakresie spożywania alkoholi w Irlandii. W raporcie stwierdzono, że najbardziej popularnym trunkiem na Zielonej Wyspie jest wino i stanowi aż 45% ogólnie sprzedawanego alkoholu w Irlandii, a na drugim miejscu znalazło się piwo, a jego sprzedaż określono na 27%, wyprzedzając wódki z 21 proc. sprzedaży i cydr 7%.

Dodatkowo w raporcie uwzględniono dane pochodzące z IBEC, a stowarzyszenie, które reprezentuje również importerów i dystrybutorów wina, stwierdziło, że od kilku lat, sprzedaż wina rośnie.

Wina najbardziej popularne są w miesiącach letnich, a i coraz częściej spożywa się je podczas domowych przyjęć i grilli. 6% respondentów odpowiedziało, że właśnie podczas domowych zabaw, spożywa wino, więc jest to wzrost w ciągu zaledwie jednego roku o 3%.

48% całej ilości sprzedawanego wina w Irlandii stanowi wino białe, 46% czerwone, a reszta to wina różowe. Najpopularniejsze podczas zakupów są wina pochodzące z Chile i ich sprzedaż wzrosła w ostatnim okresie do 27,5% całości rynku. 14% sprzedawanych na wyspie win pochodzi z Australii, a 12,8% produkowanych jest w Irlandii. Co ciekawe, z roku na rok, coraz mniejszą popularnością cieszą się na wyspie wina francuskie i włoskie, chociaż i te nadal znajdują wielu amatorów.

W komentarzu do wyników raportu dyrektor Drinks Ireland/Wine Jonathan McDade powiedział:

– Irlandzcy konsumenci wina w dalszym ciągu stają się bardziej wyrafinowani w swoich gustach, wspierani przez ogromny jego wybór, który pojawił się na rynku w ciągu ostatnich 20 lat. W 2000 roku sprzedano tutaj 4,8 miliona skrzynek wina, a w 2019 sprzedano już ponad 9 milionów skrzynek. Dzieje się tak w czasie, gdy ogólne spożycie alkoholu w Irlandii spada, więc naprawdę możemy zobaczyć, jak rozwinął się romans Irlandii z winem. W zeszłym roku widzieliśmy więcej konsumentów wybierających wino różowe, a jeśli spojrzymy w ciągu ostatnich kilku lat, zobaczymy, że jego popularność wzrosła. Wino białe pozostaje ulubieńcem narodu, zaraz za nim plasuje się wino czerwone. Chilijskie wino jest najpopularniejsze szósty rok z rzędu.

Bogdan Feręc

Źr: Drinks Ireland/Wine

Polska-IE: Udostępnij...
Minister obawia się
Program rządu jest
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish