Ulster Bank może wycofać się z Irlandii

Na rynku bankowym mamy pewne zawirowania, bo to i niskie stopy procentowe, niższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi, Covid, a i nowy silny gracz na rynku, co w konsekwencji doprowadziło do zapoczątkowania dyskusji o wycofaniu się z irlandzkiego rynku jednego z banków.

Ulster Bank zaczął rozważać możliwość całkowitego wycofania się z Irlandii, a o ile, jego analitycy uznają, że dodatkowe uderzenie przyjdzie ze strony brexitu, decyzja może być właściwie przesądzona. Pierwsze informacje o zlikwidowaniu irlandzkich oddziałów Ulster Bank pojawiały się już w 2013 roku, ale wtedy poprzez restrukturyzację, udało się uniknąć drastycznego kroku, jednak teraz, nie ma już chyba wielkich nadziei, że ten bank, pozostanie na naszym rynku.

Oddział Ulster Banku w Republice uznaje się obecnie za najsłabszy, a i przynoszący straty, więc decyzja prawdopodobnie zostanie podjęta, czyli klienci Ulster Bank, będą musieli znaleźć sobie nową instytucję, by zajęła się przechowywaniem ich pieniędzy.

To z kolei prowadzi do kolejnych decyzji, bo poprzez likwidację Ulster Bank w Republice, pracę straci tutaj około 2500 osób, a to dodatkowo obciąży system pomocy socjalnej w kraju.

Klienci Ulster Bank, którzy zaciągnęli kredyty w tym banku, obsługiwani będą przez oddziały w Irlandii Północnej, ale będą mogli przenieść też obsługę konta do Wielkiej Brytanii. Ostateczna decyzja o zakończeniu działalności Ulster Bank w Republice może być podjęta w najbliższych tygodniach, jednak nie należy mieć dużych nadziei, że bank przetrwa w naszej części wyspy, skoro w ostatnim czasie generował straty. Jest też prawdopodobne, że Ulster Bank utrzyma w Republice swoje bankomaty, ale to też jest obecnie kwestią dyskusji.

Bogdan Feręc

Źr: Ulster Bank/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Ubezpieczyciele rzek
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian