Ulewny i wietrzny weekend

Sobota rozpocznie się typowo dla ostatnich dni, więc niską temperaturą i z przejaśnieniami, jednak z upływem dnia nad Irlandię nadciągną stalowoszare chmury z intensywnym deszczem.

Met Éireann ostrzega, że zacznie też mocno wiać, co w połączeniu z opadami da pogodą raczej podłą. Zmiany w pogodzie pierwsi zobaczą mieszkańcy południowozachodniej części kraju, a front atmosferyczny niskiego ciśnienia będzie przesuwał się do centrum. Meteorolodzy są zdania, że taka aura utrzyma się przez większą część weekendu, czyli również w niedzielę, chociaż wtedy opady deszczu i wiatr powinny być słabsze.

Od dzisiaj należy przygotować się również na pogodę burzową, bo i taką się przewiduje, a warunki te, mogą objąć nawet poniedziałek.

Dlatego Met Éireann wprowadza od jutra od godziny 15:00 Żółty Alert pogodowy, który dotyczy obfitych opadów deszczu, które mogą przyczynić się do powstawania zalań i podtopień. Alert obowiązuje dla 12 hrabstw i są to: Galway, Laois, Kilkenny, Carlow, Wicklow, Wexford oraz całe Munster. Ostrzeżenie obowiązywać ma do godziny 23:30, jednak istnieje prawdopodobieństwo przedłużenia go również na godziny nocne w niedzielę.

Ulewne deszcze występować mają na całym zachodnim wybrzeżu, więc tam zagrożenie podtopieniami i zalaniami będzie największe, a wiatr wpychając wodę do rzek, może istotnie wpływać na podniesienie się ich stanu.

Co ważne, niektóre części Irlandii, nie dostaną się pod wpływ frontu niskiego ciśnienia, więc mogą być też miejsca z ładną pogodą, czyli np. część wschodniego wybrzeża.

W weekend temperatury od 8 do maksymalnie 11 stopni Celsjusza, ale jest też dobra informacja, bo od poniedziałku, pogoda zacznie się poprawiać, co zwiastuje udany pod tym względem Dzień Świętego Patryka, a może nawet cały St. Patrick Weekend.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dr Jolanta Hajdasz:
EU determined to end
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська