Państwowa Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) przeprowadziła serię niezapowiedzianych kontroli w sklepach w całej Irlandii, ujawniając liczne przypadki naruszania prawa konsumenckiego. Inspektorzy odwiedzili łącznie 55 sklepów w pięciu powiatach, sprawdzając przede wszystkim sposób prezentacji cen.
Najwięcej inspekcji odbyło się w hrabstwie Dublin – 22, w tym w Swords, Dundrum i Tallaght. Skontrolowano także sklepy w Kildare, Offaly, Donegal i Sligo. Na celowniku były zarówno sklepy spożywcze, odzieżowe, kosmetyczne i meblowe, jak i stacje benzynowe.
Według CCPC w wielu przypadkach ceny były nieczytelne lub w ogóle ich brakowało, co uniemożliwiało klientom podjęcie świadomej decyzji zakupowej. – Prawo jasno określa, jak sprzedawcy muszą prezentować ceny, w tym ceny jednostkowe i ceny po obniżkach – przypomina Patrick Kenny z CCPC.
Kontrole stacji paliw ujawniły liczne przypadki łamania przepisów rozporządzenia z 1997 roku dotyczącego prezentacji cen oleju napędowego i benzyny. Co ciekawe, wybór miejsc kontroli nie był przypadkowy. Jak podaje CCPC, inspektorzy korzystają z informacji pochodzących od samych konsumentów. W zeszłym roku na infolinię wpłynęło ponad 44 tysiące skarg – o 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Niektóre firmy, takie jak Lifestyle Sports, DID Electrical Appliances oraz Rath-Wood Home & Garden World, już w marcu przyznały się do winy w związku z naruszeniami przepisów o prezentacji cen i przekazały po 1000 euro na cele charytatywne.
CCPC apeluje o surowsze kary finansowe dla sklepów łamiących prawo. Obecnie grzywny są symboliczne, a według Komisji powinny stanowić procent od obrotów przedsiębiorstwa, by rzeczywiście odstraszały przed nieuczciwymi praktykami.
Minister stanu ds. handlu detalicznego Alan Dillon zwrócił się także do CCPC o aktualizację analizy irlandzkiego sektora handlu spożywczego. Chce, by sprawdzono, czy istnieją bariery utrudniające wejście na irlandzki rynek takim gigantom jak brytyjska Asda, czy francuski Carrefour.
CCPC przypomina, że każdy konsument może zgłosić swoje wątpliwości, dzwoniąc pod numer 01 402 5555 lub wysyłając e-mail na adres ask@ccpc.ie.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Kaja Sariwating on Unsplash